KDU-ČSL: Poslat jednorázový příspěvek plošně všem důchodcům je populistické

07.09.2020 16:41

Před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny, které se uskuteční ve čtvrtek kvůli tzv. rouškovnému, přichází lidovci s návrhem na spravedlivější rozdělení jednorázového příspěvku důchodcům.

KDU-ČSL: Poslat jednorázový příspěvek plošně všem důchodcům je populistické
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL
reklama

Návrh z dílny KDU-ČSL podporuje finančně všechny příjemce starobních a invalidních důchodů, kteří pobírali důchod do výše průměrného starobního důchodu k 30. červnu 2020, který činil 14 427 korun. Pokud někdo pobíral vyšší důchod, než byl v červnu uvedený průměr, na příspěvek by něměl nárok.

„Pokud je někdo souběžně poživatelem starobního či invalidního důchodu a současně také vdovského, tak by dostal dvakrát 5000 korun,“ vysvětluje 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Návrhy lidovců nepřesahují částku 14,5 miliardy korun, kterou se vláda rozhodla plošně rozdat důchodcům. „Plošný příspěvek všem příjemcům důchodů ve stejné výši nezohledňuje celou řadu skutečností. Například, že existuje možnost souběhu výkonu práce a pobírání důchodů starobních, invalidních i pozůstalostních. Nebo skutečnost, že část příjemců důchodů má vyšší než průměrný důchod,“ komentuje senátorka Jelínková.

„Dlouhodobě prosazujeme, aby se pomohlo těm starobním důchodcům, kteří jsou v tíživé životní situaci. I oni musí z něčeho žít, hradit své základní životní náklady, tedy jídlo, bydlení, léky,“ vyjmenovává předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že návrh na pětistovku maminkám k důchodu za každé vychované dítě podali lidovci už na konci srpna. „Tyto ženy patří do skupiny, která má výrazně nižší starobní důchod, než je zbytek důchodců v České republice,“ dodává Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: Kraj ocení dobrovolníky, kteří udržují historické dědictví

22:09 Berdychová: Kraj ocení dobrovolníky, kteří udržují historické dědictví

Královéhradecký kraj v roce 2021 udělí Ceny za příkladnou realizaci obnovy architektonického dědictv…