KDU-ČSL: Ukrajinci čerpají inspiraci pro reformu školství v České republice

17.12.2014 13:57

Osmičlenná ukrajinská delegace složená ze zástupců parlamentu, vlády, univerzit a neziskových organizací přijela do České republiky získat inspiraci pro přípravu reformního zákona o ukrajinském školství. Delegaci vede předsedkyně výboru pro otázky vědy a vzdělávání Parlamentu Ukrajiny Lilia Grinevičová. Jako první delegace jednala s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou. Další jednání proběhlo na ministerstvu školství. S předsedou sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřejem Benešíkem se sejdou ve čtvrtek 18. prosince.

KDU-ČSL: Ukrajinci čerpají inspiraci pro reformu školství v České republice
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

„Ukrajina právě prochází obdobím velkých reforem, které se týkají také oblasti školství. Společně jsme probrali výzvy, kterým čelí Česká republika a kterým se v blízké době bude muset postavit také Ukrajina. Šlo především o zajištění sítě kvalitního vzdělávání na všech úrovních, přiměřenou podporu technického vzdělávání, financování vědy a výzkumu a také spolupráci mezi školami a soukromým sektorem pro zvýšení zaměstnanosti absolventů,“ popisuje jednání Miluše Horská.

„Věnovali jsme se také problematice inkluzívního vzdělávání a osobní asistence pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a roli neziskových organizací ve školství. Ty poskytují státu významnou službu, kterou sám často není schopen efektivně zajistit. Měl by proto takovým organizacím vycházet vstříc minimálně formou víceletého financování,“ doplňuje Miluše Horská.

Již v polovině listopadu jednala přímo na Ukrajině europoslankyně Michaela Šojdrová. Hlavním cílem její cesty byla účast na konferenci, kterou pořádalo Ministerstvo školství Ukrajiny a Národní pedagogická univerzita.

„Učitelé i studenti na Ukrajině mají zájem o vývoj našeho školství a změny, kterými jsme prošli a procházíme. V nejbližším období zde bude předložen nový školský zákon a Ukrajinci chtějí využít našich zkušeností, včetně překladu naší legislativy. S paní poslankyní Grinevičovou jsme se dohodly na spolupráci, která má konkrétní rysy. Doporučila jsem expertní posouzení reformy vzdělávání experty OECD a pokusím se zajistit financování jeho práce z programů EU," uvedla Šojdrová.

V budoucnu se tak pravděpodobně uskuteční další pracovní jednání mezi zástupci ukrajinského parlamentu a školských výborů obou komor českého parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kdu.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Žbánek: Chci znovu jednat o vybudování úrovňového přechodu

21:23 Primátor Žbánek: Chci znovu jednat o vybudování úrovňového přechodu

Železniční trať, která spojuje zastávky Olomouc město a Olomouc Hejčín, naopak odděluje dvě ulice, V…