KSČM: Rub a líc libereckého referenda

24.07.2013 6:42 | Zprávy

Místní referendum je bezesporu jedním ze základních předpokladů demokracie, neboť v něm bezprostředně (bez přefiltrování přes zvolené zastupitele) mohou občané rozhodovat o věcech, které se jich přímo dotýkají.

KSČM: Rub a líc libereckého referenda
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Klub libereckých zastupitelů za KSČM dlouhodobě nesouhlasí s prodejem Letiště Liberec a TSML a vznášel relevantní protiargumenty, které nebyly vyslyšeny. Jako poslední možnost, kterou připouští zákon o obcích, připravil hlasovatelný materiál o revokaci příslušných usnesení o prodeji jak letiště, tak i TSML. Náš návrh však nebyl přijat.

TSML jako akciovou společnost, vlastněnou stoprocentně Statutárním městem Liberec, považujeme za nosnou firmu pro zajišťování potřeb města v zimním i letním úklidu, v péči o veřejnou zeleň i pro opravy a údržbu silniční sítě města za velmi výhodných termínových i cenových podmínek pro město. Toto vše v situaci velkého nedostatku finančních prostředků je obzvlášť nezbytné.  Navíc ze zkušeností převodu odvozu tuhého komunálního opadu i veřejného osvětlení, kdy došlo k navýšení cen, vyplývá, že snaha o prodej je evidentně nesmyslná.
 
Rovněž prostý prodej pozemků areálu letiště je stejně nevýhodný, a proto jej rovněž nepodporujeme. Pro nás má přednost např. jedno z možných řešení, které může přinést další pracovní příležitosti ve spolupráci s firmou, která by v této lokalitě zřídila své vývojové a výrobní kapacity, a s níž město také jedná.
 
Preferovali jsme diskusi argumentů na jednání zastupitelstva a hledání vhodnějších možností, tedy méně nákladné řešení problému, než dává referendum. Odhadované náklady ve  výši 3 mil. korun na vlastní organizaci referenda, odměny volebním komisím a ostatní náklady, ať se toto koná s jinými volbami či samostatně, mohly být uspořeny, nebo vynaloženy na jiné potřeby města v případě jasného odmítnutí těchto prodejů přímo zastupitelstvem.
 
Tyto náklady tak budou hrazeny na úkor jiných potřebnějších aktivit a současně při obrovské zadluženosti města povedou k hledání prostředků z peněženek Liberečanů,  např. v navýšení daně z nemovitostí, podražení odvozu odpadů a podobně.
 
Je logické, že když finanční situace města je tristní, tak se hledají možná opatření. Tato by však neměla mít jen krátkodobý horizont, ale i zodpovědný výhled do dalších let.
 
Město musí skutečně velmi šetřit. V této souvislosti pak je otázkou, proč se má šetřit jen na občanech, kterým se navíc zvyšují různé poplatky a jízdné a proč např. nepodpořili snížení svých odměn za výkon zastupitelského mandátu zastupitelé za Změnu pro Liberec společně s ODS. Ano, farizejství má různou podobu. Právě s tímto momentem i případné zneužívání statutu referenda za finanční náklady nás všech pro volební kampaň, ať jej pořádá kdokoli, je nestoudné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích