KSČM: Terorismus Islámského státu nemá ve světě své místo

10.01.2015 9:15

V lednu 2014 vyhlásili v irácké Fallúdži představitelé separatistického a radikálně islámského hnutí s vazbou na teroristickou organizaci Al-Kajdá tzv. nezávislé území.

KSČM: Terorismus Islámského státu nemá ve světě své místo
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Později se přejmenovali na „Islámský stát“ s cílem vytvořit chalífát, řízený islámskými zákony a v rozporu s mezinárodním právem působící i na území jiných států OSN. Ve skutečnosti o žádný stát nejde a nemůže být ani mezinárodně uznán. Na těchto územích je nastolována vláda náboženského fanatismu a nebývalého teroru.

Vznik tohoto uskupení, jehož brutalitu odsuzuje celý svět, je hořkým ovocem a krutým následkem imperiální politiky na Blízkém a Středním východě. Jde zejména o důsledek americké války a destabilizace Iráku, Sýrie a plánů na prosazení jejich mocenských zájmů na Blízkém východě. KSČM odsuzovala a odsuzuje tyto imperiální praktiky, které porušují práva národů na využívání svých surovinových zdrojů podle Mezinárodního paktu občanských a politických práv.

Ze strany OSN ani dalších mezinárodních organizací není vyvíjen dostatečný tlak na země, které tzv. Islámský stát přímo, či nepřímo podporují. Vzhledem ke způsobu vzniku, teroristickému a náboženskému charakteru konfliktu ze strany tzv. Islámského státu, nejsou v současnosti využívány všechny možnosti řešení s pomocí mezinárodního práva. Ukazuje se, že fundamentalismus škodí a způsobuje pouze bolest a utrpení nevinného civilního obyvatelstva.

Chybná sociální politika minulých desetiletí způsobila sociální vyčlenění celých skupin obyvatelstva a stala se živnou půdou pro rozvoj extrémistických islámských hnutí i v západní Evropě. Sociální neklid frustrovaných mladých lidí ve Francii již v minulosti vyústil několikrát v teroristické útoky. Nyní tito frustrovaní lidé dostali základnu v podobě tzv. Islámského státu a dalších území ovládaných Islamisty, kde získali ty nejhorší zkušenosti v zabíjení lidé, které přinesli zpět do západní Evropy. Útok na redakci satirického časopisu je výsledkem tohoto vývoje a je tím nejhorším, co se v západních zemích za poslední desetiletí stalo. KSČM odsuzuje středeční útok džihádistů na pařížskou redakci.

KSČM v této souvislosti vždy odmítala zneužívání náboženského fundamentalismu vedoucího  k vytváření ovzduší nenávisti a eskalaci kulturních konfliktů.

Obavy z vlivu Islámského státu vytvářejí  živnou půdu pro mnohé nacionalistické a xenofobní síly, které se v této situaci aktivizují. Je to velké nebezpečí nejen pro demokracii, ale i pro světový mír.

KSČM důrazně odsuzuje všechny formy teroristických útoků. Jsme toho názoru, že by se světové společenství mělo ujednotit v boji proti skutečnému terorismu. Sami muslimové musí být schopni se postavit proti podstatě islámského fundamentalismu a ukázat ostatnímu světu pravdivou tvář islámu jako jednoho ze světových náboženství.

Odsuzujeme snahu extrémistů zneužít situace ke xenofobním útokům a šikanování lidí z náboženských důvodů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): O petice hnutí SPD je mezi občany po celé republice neustále velký zájem

6:23 Rozvoral (SPD): O petice hnutí SPD je mezi občany po celé republice neustále velký zájem

Jsme jedním z prvních politických subjektů, který začal hned od svého vzniku hájit ve velké míře opr…