KSČM: Zemřel Zdeněk Klanica

30.07.2014 12:50

V úterý po dlouhé těžké nemoci zemřel bývalý místopředseda ÚV KSČM a jeden z nejpřednějších českých archeologů docent PhDr. Zdeněk Klanica, DrSc.

KSČM: Zemřel Zdeněk Klanica
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Narodil se 28. 11. 1938 v Troubsku u Brna, vystudoval historii a archeologii na Masarykově univerzitě v Brně a po absolutoriu přijal místo odborného asistenta v Archeologickém ústavu ČSAV. Už v roce 1963 se stal zástupcem vedoucího výzkumu v Mikulčicích, aby v letech 1975 až 1990 vedení zdejšího výzkumu úplně převzal.

Zároveň vedl výzkumné práce i na lokalitách Nechvalín, Mutěnice, Prušánky atd. Jeho odchod z tohoto pracoviště byl vyvolán politickými změnami v naší zemi a on, jako člen KSČM, jenž zůstal věren svým politickým názorům, musel být pod tlakem odvolán. Nezatrpkl, dál odborně pracoval, psal články týkající se Velké Moravy (připomeňme, že byl autorem scénáře a katalogu Velká Morava, jež velmi úspěšně reprezentovala naši republiku v Leningradu, Moskvě, Kyjevě, Sofii a Londýně), vydal několik publikací, jež byly oceněny v mnoha zemích Evropy. Namátkou jmenujme jeho Počátky Slovanů, Tajemství hrobu moravského arcibiskupa Metoděje, Torzo mozaiky, Počátky slovanského osídlení našich zemí či Nechvalín, Prušánky. Čtyři slovanská pohřebiště. Publikoval na dvě stě odborných studií, které byly zveřejněny nejen v odborném tisku u nás, ale i v Bulharsku, Francii, Jugoslávii, Maďarsku, Německu, Polsku, Rakousku, Rusku, Ukrajině a Velké Británii. Připravoval i odborné výstavy v řadě míst naší vlasti. Proto byl v současnosti navržen Poslaneckou sněmovnou na vyznamenání Za zásluhy, které uděluje prezident republiky.

V roce 1992 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění, později pak se stal členem Poslanecké sněmovny PČR vždy za KSČM, jejímž byl místopředsedou. Úzce spolupracoval s Haló novinami. Teprve počínající nemoc omezila jeho spolupráci.
Naše věda a Komunistická strana Čech a Moravy v osobě Zdeňka Klanici ztrácí nenahraditelného člověka. Čest jeho památce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: KSČM

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Docela často slyším, že jsme tzv. objevili Ameriku

6:32 Ministryně Schillerová: Docela často slyším, že jsme tzv. objevili Ameriku

Komentář na facebookovém profilu k mýtům, kolujícím v souvislosti s nahrazením stravenek paušálem