Kadlecová (ČSSD): Zmocnění pro vládu k operativnímu navyšování penzí nabízí dlouhodobější řešení

25.10.2015 9:15

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá předložit návrh zmocnění pro Vládu ČR, které by umožňovalo nad rámec zákonem dané valorizace operativně zvyšovat starobní důchody. Já pevně doufám, že se mu to podaří prosadit. Tím se totiž vyhne složitým a dlouhým procesům, k jakému došlo, když se navyšovaly důchody pro letošní rok.

Kadlecová (ČSSD): Zmocnění pro vládu k operativnímu navyšování penzí nabízí dlouhodobější řešení
Foto: red
Popisek: Lenka Kadlecová

Již druhý rok po sobě, jak v letošním roce, tak pro rok příští, by si podle zákonné valorizace senioři přišli navíc k důchodu jen o čtyřicet, respektive čtyřicet pět korun. Přepočteno na zboží, které si za ně mohou důchodci dopřát, by to znamenalo sotva dva bochníky chleba za měsíc. Nebo ani ne dvě kostky másla. Kilo rajčat. Pozitivněji to vyznívá u mléka, kterého by si mohli koupit o čtyři krabice víc. Ale jenom proto, že jeho cena šla rapidně dolů. A to přepočítávám jen na základní potraviny.

Výpočet zákonné valorizace je nešťastně postaven na inflaci a třetině růstu reálných mezd. Což se na první pohled může zdát jako logické, ovšem v případech, jako v letech 2015 a 2016, by navýšení o tyto částky znamenaly výsměch lidem, kteří po celý život pracovali a odváděli nemalé peníze do systému sociálního pojištění.
Ještě pro příští rok se podařilo sociální demokracii zajistit alespoň o trochu vyšší důchody prosazením vyplacení jednorázového příspěvku ve výši 900 korun.

Nyní se ještě bude snažit o další navýšení, alespoň na tisícikorunový příspěvek. Uměli bychom si představit ještě o dvě stovky vyšší, čímž bychom starobní penze alespoň o 145 korun za měsíc, k tomu však nejspíš nebude vůle dalších partnerů. Není však možné donekonečna hledat řešení, jakým způsobem zajistit alespoň minimálně důstojný růst důchodů. Zmocnění pro vládu by situaci mohlo vyřešit z dlouhodobého pohledu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Švarcbek (KSČM): Prostě jen dobrý byznys a pochybné vzory

8:39 Švarcbek (KSČM): Prostě jen dobrý byznys a pochybné vzory

Svět celebrit vládne. Prostředků a možností, jak vytvořit celebritu, je v dnešní době nepřeberné mno…