Kalina (KDU-ČSL): Tak velký úkol pro kraj už tu dlouho nebyl

20. 1. 2019 8:37

Naplněnost Hubenovské vodní nádrže, klíčové pro zásobování Jihlavy, na konci loňska dosáhla rekordního minima 30 %. Čtyřikrát se loni na Vysočině vyrojil kůrovec. Tolik dvě klíčová čísla roku 2018. Jsme závislí na celosvětové změně klimatu. Toho, co můžeme ovlivnit, není mnoho, ale je to důležité.

Kalina (KDU-ČSL): Tak velký úkol pro kraj už tu dlouho nebyl
Foto: jihlava.cz
Popisek: Náměstek primátora města Jihlavy ing. Jaromír Kalina

Kvůli intenzivnímu rybaření se Maršovský rybník dvakrát ročně vypouští a plní, a v tu dobu dává Hubenovské nádrži ještě méně vody. Naštěstí s majitelem rybníka došlo k dohodě a ve druhém týdnu ledna 2019 se naplněnost nádrže dostala na polovinu. Revitalizace dalších přítoků, Jedlovského a Jiřínského potoka, je po třech letech vypořádání s majiteli pozemků u cíle. Po revitalizaci, která má začít v létě, může být Jedlovský potok ještě významnější než přítok z Maršovského rybníka.

Sucho a kůrovec souvisejí se schopností krajiny zadržet vodu. Rozsáhlé holiny po kalamitní těžbě mění celkový pohled na krajinu a obnažují lidskou křehkost. Proto je důležité vrhnout všechny síly a prostředky na tyto životně důležité věci. Prostředky státu, kraje a obcí je třeba využít k nápravě a prevenci dopadů sucha. Vlastníkům lesa je nutné pomoci při těžbě i při sázení nového porostu.

Už dlouho před naším krajem nestál tak velký úkol. Pokud ale vedení kraje transparentně mlčí k zavedení integrovaného dopravního systému, k významným dopravním stavbám typu jihovýchodního obchvatu Jihlavy či k vysokorychlostní trati, pak je to varování, že mu dochází dech a tah na branku. A je tedy otázkou, zda dokáže zvládnout i krizi se suchem a kůrovcem.

Ing. Jaromír Kalina, náměstek primátora Jihlavy a zastupitel Kraje Vysočina (KDU-ČSL)

(článek byl zaslán do lednového vydání Novin Kraje Vysočina)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hilšer: Dnes začíná program naší třídenní návštěvy v Moskvě. Problémy už od pátku

11:33 Senátor Hilšer: Dnes začíná program naší třídenní návštěvy v Moskvě. Problémy už od pátku

Komentář na facebookovém profilu k návštěvě Moskvy