Kaňkovský (KDU-ČSL): Je krutý paradox, jakého osudu se dočkali nejodvážnější muži své doby

11. 5. 2015 5:28

V květnových dnech si na mnoha místech připomínáme 70 let od ukončení II. světové války. Poslanec Vít Kaňkovský promluvil u příležitosti těchto oslav na mnoha místech Vysočiny. V sobotu 9.5.2015 také v Častrově na Pelhřimovsku.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Je krutý paradox, jakého osudu se dočkali nejodvážnější muži své doby
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Vážená paní starostko, vážení vzácní hosté, milé dámy, vážení pánové,

setkáváme se v těchto májových dnech při slavnostních setkáních, abychom v prvé řadě uctili památku těch, kteří před 70 lety položili své nevinné životy ve snaze urychlit návrat vytouženého míru a svobody. Jim, stejně jako všem dalším, kteří nejen v májových dnech roku 1945, ale během celých 6 let krutých útrap II. světové války položili svůj život kvůli nacistické zvůli, patří naše upřímné poděkování a úcta, nejvíce pak těm, kteří s nacismem bojovali aktivně.  Vzdejme jim hold a připojme i tichou vzpomínku.

V žádném případě ale nesmíme ve svých vzpomínkách zapomenout také na ty, kteří se hrdinně postavili fašistickému teroru, a podařilo se jim válečné útrapy přežít. Speciální místo mezi nimi zaujímají čeští letci, kteří se zvláštním způsobem zapsali do dějin II. světové války. Jejich osud byl o to složitější, že těm, kteří válku přežili, připravila jejich rodná vlast v následujícím období léta ponížení, často těžkého politického žaláře nebo museli podstoupit cestu emigrace.  Je to krutý paradox, jakého osudu se dočkali jedni z nejodvážnějších mužů své doby. O to více si zaslouží náš velký dík a uznání, nejen za to, jaká hrdinství prokázali ve válečných bojích, ale také s jakou statečností snášeli příkoří komunistických totalitních praktik.

Tyto májové dny by ale neměly být pouze ohlédnutím do minulosti, ale měly a věřím, že také jsou oslavou a poděkováním za dar 70 let života v míru v naší zemi.  Ano, ne vždy si to důsledně uvědomujeme, ale mír a pokoj je vedle svobody a daru života jednou z nejvzácnějších hodnot, které ve svých životech prožíváme. Možná právě v současné době, kdy na několika místech ve světě eskaluje napětí, kdy umírají, často krutým způsobem nevinní lidé, více chápeme, jak moc je třeba si života v míru vážit. Není to samozřejmost, není to stav, který je automatický a neměnný.

Cítím jako naší zásadní povinnost mír v Evropě i v celém světě bránit! Albert Schweitzer - držitel Nobelovy ceny míru, lékař, varhanní virtuóz, filozof a hlavně jeden z největších humanistů minulého století řekl: „Humanita spočívá v tom, že žádný člověk není obětován pro nějaký cíl.“  Albert Schweitzer jasně popsal, že neexistuje žádná hodnota, která by mohla být záminkou pro lidské oběti, vyjma případů, kdy se člověk obětuje ve snaze zachránit jiný lidský život. A Albert Schweitzer dodává: „Ať každý usiluje v tom prostředí, v němž žije, aby projevil svému bližnímu opravdový humanismus, na němž záleží budoucnost lidstva.“

Ano, hluboce prožívané lidství, opravdově prožívaná láska k druhým, ochota napnout své síly pro druhé, dát kus svého já lidem okolo sebe, právě to je cesta k dlouhodobému míru a pokoji nejen v naší zemi. Právě tak, jak to řekl český malíř a spisovatel Josef Čapek: „Mír mezi národy je závislý na míru v lidech samých.“

Ať tyto dny, tyto chvíle vzpomínek jsou pro nás vodítkem pro naši budoucnost.

Čest, uznání a dík všem válečným hrdinům i všem nevinně padlým II. světové války.

Vít Kaňkovský, poslanec a krajský zastupitel

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Výzva České televizi: Informujte vyváženě a objektivně!

12:22 Rozvoral (SPD): Výzva České televizi: Informujte vyváženě a objektivně!

Česká televize dlouhodobě a cíleně v rámci svých zpravodajských pořadů prosazuje zájmy Evropské unie…