Kaňkovský (KDU-ČSL): Mladí lékaři často po absolutoriu nezamíří do praxe, ale k distribučním firmám

10.08.2015 6:25

Poslanec Kaňkovský se sešel s vedením města Pelhřimova

Kaňkovský (KDU-ČSL): Mladí lékaři často po absolutoriu nezamíří do praxe, ale k distribučním firmám
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Dotace do sociálních služeb, nedostatek mladých lékařů v nemocnicích i v zubních ordinacích, Family Point nebo pravidla v městské památkové rezervaci. To byla témata, která zazněla při setkání poslance Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) při setkání se starostou Pelhřimova Františkem Kučerou a jeho místostarosty Ladislavem Medem a Josefem Kochem.

Vít Kaňkovský nadnesl otázky kolem domova seniorů a terénních sociálních služeb. Místostarosta Koch zmínil, že městský domov seniorů v Sadech je obsazen ze sta procent a služby včetně terénních jsou tam na vysoké úrovni. Přítomní se shodli, že převod financování sociálních služeb pod Kraj Vysočina proběhl bez potíží a měl by poskytovatelům přinést větší jistotu. „Až další roky ale ukáží, jak bude systém funkční, vzhledem ke stárnutí populace budou nároky na služby vzrůstat,“ sdělil poslanec.

Diskuse se točila i kolem nedostatku mladých lékařů v nemocnicích i v terénu - zejména praktických lékařů. „Problémem je i nedostatek zubních lékařů. Tento stav pociťují občané napříč krajem. Jedním z důvodů je to, že mladí lékaři včetně stomatologů často po absolutoriu nezamíří do praxe či do nemocnic, ale třeba k distribučním firmám,“ řekl poslanec s tím, že mnozí absolventi medicíny jdou hned po škole do ciziny a až tam si udělají potřebné atestace.

„Jiní nastupují do fakultních nemocnic, kde pracují ve směnném provozu, aby nemocnice nepřekračovaly povolený limit přesčasové práce. Navíc ve zdravotnictví narůstají obavy ze zvyšujícího se tlaku na trestně-právní odpovědnost při výkonu praxe, což také některé lékaře odrazuje,“ uvedl poslanec a ortoped Vít Kaňkovský, který je místopředsedou sněmovního zdravotního a také sociálního výboru.

Místostarosta Koch také poslance požádal, zda by městu nepomohl s rozjezdem tzv. Family Pointu (zařízení podporujícího rodiny s dětmi). Další téma se týkalo ochrany památek a památkových zón. Místostarosta Med uvedl, že Pelhřimov trápí přísná pravidla v městské památkové rezervaci. „Je problém provést jakoukoli změnu stavby, která se postupem let ukazuje jako nutná. Chtělo by to do památkových norem přidat trochu lehkosti,“ sdělil Ladislav Med.

Kaňkovský také zmínil téma zveřejňování smluv na internetu. Podle místostarosty Kocha to v Pelhřimově řeší městský úřad, problém je to spíše pro malé obce.

Krajský zastupitel Miroslav Houška z Častrova, který poslance doprovázel, nabídl představitelům Pelhřimova pomoc při jednáních s Krajem Vysočina, případně zprostředkování kontaktu s celostátní politikou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanuš (ODS): Příští období bude pro další vývoj Evropské unie naprosto zásadní

12:36 Hanuš (ODS): Příští období bude pro další vývoj Evropské unie naprosto zásadní

Představení kandidáta č. 9. Volby do Evropského parlamentu 2019