Dobré dopoledne, vážený pane... Odpoledne tedy, už je odpoledne. Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, dovolte mi, abych vás seznámil s důvody, proč se na základě reakce odborné veřejnosti na účinky zákona č. 268/2014 Sb. a po poměrně široké diskuzi se zástupci odborných společností, konkrétně České společnosti pro zdravotnickou techniku a České společnosti biomedicínského inženýrství a informatiky, ale také po diskuzi s pracovníky z praxe, zejména techniky z nemocnic, ale i z privátní sféry, přistoupil k přípravě novely tohoto zákona.
Cílem je změnit některé problematické ustanovení, která se týkají servisů a instruktáží u zdravotnických prostředků, které byly schváleny při projednávání zmíněného zákona v roce 2014. Tato ustanovení totiž dávají zdravotnickým zařízením povinnost provádět servis, tedy opravy a bezpečnostně technické kontroly u zdravotnických prostředků – a je potřeba zdůraznit, že v tomto případě jde hlavně o zdravotnické přístroje – výhradně prostřednictvím výrobců a distributorů. Ještě větším problémem je pak tentýž požadavek u instruktáží. Tedy kdy proškolení nového zdravotnického pracovníka pro práci s konkrétním přístrojem mohou v současné dikci zákona provádět pouze zástupci výrobců a distributorů.
Pokud si uvědomíme počet zdravotnických přístrojů ve zdravotnických zařízeních a významnou fluktuaci pracovníků, jistě si dokážeme představit, jak velký problém pro zdravotnická zařízení je vyhovět tomuto zákonu. V reálu to pak znamená, že zdravotnická zařízení často nedokážou tyto požadavky naplnit. A vím z kuloárů, že celá řada zdravotnických zařízení zřejmě z finančních a personálních důvodů zákon nemůže naplnit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV