Kaňkovský (KDU-ČSL): O úložišti jaderného odpadu nesmí rozhodnout stát bez účasti obcí

02.10.2020 8:36

Lidovci na Vysočině dlouhodobě komunikují s obcemi ze dvou státem vytipovaných lokalit pro umístění hlubinného úložiště jaderných odpadů /HÚRAO/ na Vysočině.

Kaňkovský (KDU-ČSL): O úložišti jaderného odpadu nesmí rozhodnout stát bez účasti obcí
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

V červnu 2020 odborný panel Správy úložišť jaderných odpadů/SÚRAO/ doporučil vládě České republiky zúžit počet uvažovaných lokalit pro HÚRAO z 9 na 4. Dvě z uvažovaných lokalit leží v Kraji Vysočina, konkrétně jde o lokalitu Hrádek na Jihlavsku a druhou je oblast Horka na Žďársku. Zástupci obou těchto lokalit dlouhodobě volají po rovnoprávnější postavení obcí v rozhodovacím procesu o hledání finální lokality pro úložiště. Bohužel vláda s obcemi jedná přezíravě a z pozice síly. Zatím jediným výsledkem nesouhlasu obcí s postupem vlády je zadání oponentního posudku ze strany vlády k doporučenému zúžení lokalit. Víc ale nic.

Anketa

Chcete Miroslavu Němcovou v Senátu?

6%
94%
hlasovalo: 31544 lidí

Evropská komise předpokládá, že členské země pro proces rozhodování o hlubinném úložišti jaderných odpadů připraví národní legislativu, která zajistí dotčeným obcím důstojné a rovnoprávné postavení v procesu hledání finální lokality pro hlubinné úložiště. Bohužel Česku republika svůj závazek dlouhodobě nenaplňuje.

Druhou zásadní otázkou je vlastní koncepce České republiky pro nakládání s tzv. vyhořelým palivem z jaderných elektráren. Jde o použité palivo, které ale má ještě více než 90% nespotřebované aktivity a tudíž v budoucnu může být ještě smysluplně využitelné, jen pro to zatím neexistuje technologický a ekonomicky přijatelný způsob. Řada států v čele s Kanadou, Velkou Británií a dalšími je ale již poměrně daleko ve vývoji nových technologií recyklace vyhořelého jaderného paliva i nových typů reaktorů, které takové recyklované palivo dokáží využít. A tak je na místě otázka. Proč Česká republika úporně setrvává na jediné variantě likvidace vyhořelého paliva a to je jeho nevratné „zakopání“ 500 metrů hluboko?

Z těchto důvodů podal poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský písemnou interpelaci na vicepremiéra Karla Havlíčka, kde mu pokládá několik otázek k problematice nakládání s vyhořelým palivem. „Dvě nejzásadnější otázky, které jsem adresoval panu vicepremiérovi, směřují k tomu, kdy vláda předloží tolikrát slibovaný zákon o zapojení dotčených obcí do procesu výběru lokality pro hlubinné úložiště. A druhý dotaz - proč vláda nehledá alternativu pro efektivnější nakládání s vyhořelým palivem z jaderných elektráren? Doufám, že pan ministr Havlíček zaujme k těmto i dalším dotazům co nejrychleji konstruktivní stanovisko,“ říká Kaňkovský, který kandiduje za lidovce na hejtmana v Kraji Vysočina.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Výrobky bez kazítek a s možností opravy

12:12 Kolaja (Piráti): Výrobky bez kazítek a s možností opravy

Udržitelnější výrobky, které bude možné po rozbití opravit, a až doslouží, dočkají se recyklace. To …