Kaňkovský (KDU-ČSL): Ohledně dostavby Dukovan není času nazbyt

26. 3. 2015 18:00

Ve středu 25. března se v třebíčském hotelu Atom uskutečnila konference s názvem: Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas? Mezi účastníky byli také poslanec Vít Kaňkovský a senátor František Bradáč.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Ohledně dostavby Dukovan není času nazbyt
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Konference k dostavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany nebyla ojedinělou akcí na toto téma. Poslední dva roky se živě diskutuje o dostavbě elektrárny a především o projednání a schválení aktualizace energetické koncepce vlády /ASEK/, a Národního akčního plánu jaderné energetiky (NAP JE) a novelizace tzv. Atomového zákona. Souhrn těchto materiálů je totiž naprosto nezbytný k tomu, aby mohla začít příprava výstavby dalšího dukovanského bloku. Vzhledem k termínům, které příprava výstavby každého jaderného zařízení zahrnuje - pohybuje se v řádu 17-22 let, je jakýkoliv další průtah pro kontinuální pokračování provozu jaderné elektrárny v Dukovanech vysoce rizikový.

Na podzim loňského roku poslanec Kaňkovský uspořádal v Poslanecké sněmovně seminář, který kladl důraz na možné dopady do oblasti zaměstnanosti v přilehlém regionu v případě, že by se nepodařilo prodloužit životnost Jaderné elektrárny Dukovany a nezrealizovala se dostavba jejího 5. bloku. Vít Kaňkovský již tehdy upozornil: „To, co regionu Dukovan chybí, je konečné rozhodnutí, jak to s budoucností Jaderné elektrárny Dukovany bude. V současné geopolitické situaci se jeví energetická bezpečnost ještě zásadnější, než kdy dříve, ale zásadním úkolem je i udržení zaměstnanosti v regionu.“

Středeční třebíčská konference si kladla otázku, zda umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas. „Konference o nutnosti včas připravit dostavbu 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany navázala na seminář, který jsem s Energetickým Třebíčskem zorganizoval na podzim ve Sněmovně. Bohužel do současné doby není vládou schválena aktualizace Státní energetické koncepce. Budu v tomto ohledu interpelovat ministra průmyslu Mládka, času už opravdu není nazbyt." řekl poslanec Kaňkovský.

Vít Kaňkovský a František Bradáč se také připojili k výzvě, která byla na konferenci zformulována.  Spolu s ostatními účastníky konference - z řad poslanců, senátorů, starostů, zástupců regionů - tak vyjádřili znepokojení nad současnou situaci v české energetice a vyjádřili obavy, že 5. blok nebude postaven včas. Výzva zároveň důrazně upozorňuje na zásadní riziko negativních dopadů takového stavu na energetickou bezpečnost ČR a na sociální situaci v regionu, na zásadní riziko ztráty jaderných znalostí a dovedností a na nebezpečí budoucích vysokých cen elektrické energie.

Senátor František Bradáč, který je místopředsedou senátního podvýboru pro dopravu a energetiku, dodal: „V případě rychlého neřešení přípravy a výstavby 5. bloku v Dukovanech a po postupném odstavení stávajících čtyř bloků by v budoucnosti ČR mohla přijít o jednu ze dvou stávajících jaderných lokalit. Vláda ČR nemůže brát na lehkou váhu hlasy ze zdejšího širokého regionu."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kdu.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Macura: Připravili jsme projekt pro děti v mateřských školách

13:27 Primátor Macura: Připravili jsme projekt pro děti v mateřských školách

Velvyslanec Nizozemského království Kees Jan René Klompenhouwer navštívil ve čtvrtek 21. března Ostr…