Kantor (KDU-ČSL): Jestli se chceme vyhnout diletantismu, musíme mít odborné komory

01.02.2020 8:38 | Zprávy
autor: PV

Senátor za KDU-ČSL Lumír Kantor s dalšími devatenácti senátory předložil návrh nového zákona o České komoře porodních asistentek, který mimo jiné umožňuje legalizaci domácích porodů za předem přesně stanovených podmínek.

Kantor (KDU-ČSL): Jestli se chceme vyhnout diletantismu, musíme mít odborné komory
Foto: Archiv Lumíra Kantora
Popisek: Lumír Kantor

Podle Kantora má zákon stanovit práva a povinnosti porodních asistentek sdružených v jediné organizaci. „Vzhledem k historické tradici, kterou u nás řemeslo porodní báby mělo, je poměrně překvapivé, že se k tématu pojí desítky let trvající absence konstruktivního dialogu zúčastněných,“ říká Kantor.

Podle senátorky Renaty Chmelové ze senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí zvyšuje Komora nejen důvěru v porody v nemocnicích, ale i v jiných porodních zařízeních jako jsou například porodní domy. "Kromě toho Komora zaštiťuje i soukromé porodní asistentky, tak aby se nemocnice neobávaly s nimi uzavírat smlouvy, pokud si je rodička vybere. Domácí porody mohou vykonávat pouze porodní asistentky, které budou přezkoušené na základě jednotné metodiky,“ uvádí Chmelová.

Kantor uvádí, že ministerstvo zdravotnictví a odborné lékařské společnosti budou mít v komoře porodních asistentek jediného, jednotného a silného partnera. Zároveň dojde ke vzniku pravidel podle vědeckých a současných poznatků porodní asistence. „Zvýší se tak zcela zásadně bezpečnost pro rodičky, novorozence i samotné porodní asistentky. Podstatná je také struktura představenstva komory. Mají tam místo asistentky v nemocnicích, ale i ty, které chodí k těhotným ženám domů. Důležitý je také systém vzdělávání. To je například podstatné pro to, aby nemohly jít k porodům doma čerstvé absolventky školy bez praxe, nebo nedocházelo k anarchii v postupech,“ doplňuje Kantor, který je předsedou Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Munice pro Ukrajinu nebyl módní doplněk

11:05 Černochová (ODS): Munice pro Ukrajinu nebyl módní doplněk

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k symbolice oblečení vládních představitelů.