Király (Realisté): Stavme rychle a jednoduše

15. 4. 2017 12:17

Realisté jsou si vědomi faktu, že v délce stavebního řízení patří České republice 130. místo na světě, těsně za Papuou-Novou Guineou a Zimbabwe. Pro menší modelovou stavbu trvá stavební řízení 247 dní, bez toho, aniž by se v průběhu řízení někdo odvolal.

Király (Realisté): Stavme rychle a jednoduše
Foto: Realisté
Popisek: Realisté

Realisté navrhují dva kroky, které mohou celý proces ovlivnit tak, aby bylo naplněno pravidlo  20/80.  Těmito opatřeními jsou jednotné formuláře a pevné lhůty.

Vzhledem k tomu, že v rámci řízení u krajských soudů ve věcech obchodního rejstříku a taky v řízeních u katastrálních úřadů ke zrychlení významně pomohlo povinné zavedení formulářových podání, myslíme si, že zavedení formulářových podání bude ve stavebních řízeních mít efekt obdobný. Takovýmto způsobem lze unifikovat podání, eliminovat formální chyby návrhu a návrh např. provést i kontrolovat elektronicky. Zavedení povinných formulářových podání je poměrně jednoduchým krokem s významným efektem, o čemž jsem se ostatně měl možnost již přesvědčit právě v rejstříkových, popř. katastrálních věcech. Zcela by ztratily efekt námitky týkající se formálních nedostatků návrhu, popř. nejasnosti v návrhu. I vyřizující úředník by měl daleko snazší postavení při revizi podaného návrhu a jeho posunutí v procesu.

Ze stavebních předpisů se zcela vytratila zákonná fikce souhlasu správního orgánu při nerozhodnutí v předem stanovené lhůtě. Správní orgán lhůty k rozhodnutí má a novelou, která je v současné době schválená v Poslanecké sněmovně, se lhůty i upravily, nicméně zákonná fikce se nenavrátila. Stavebník by měl mít tu výhodu, že když zahájí řízení podáním učiněném na předepsaném formuláři, doloží veškeré doklady, které jsou k návrhu vyžadovány, může očekávat vyřízení v předem určené době. A pokud správní orgán v předem určené době věc nevyřídí, považuje se návrh za kladně vyřízený. Místo aby se stavebník v současnosti tedy dovolával lhůt, které může správní orgán překročit, bude mít věc vyřízenou kladně a o to mu (nám) jde.

Shrnutí:

Stavební řízení se zrychlí, pokud zavedeme tato účinná a rychlá opatření:

  • Zavedeme jednotné formulářové podání, které zjednoduší a zrychlí celý proces a odstraní formální chyby, jejichž náprava pak mnohdy celé řízení zdržuje.
  • Zavedeme pevné lhůty k vyřízení, těmi nyní nejsou správní orgány vázány, a to vede k nejistotě stavebníka. Po překročení stanovené lhůty se bude žádost považovat za vyřízenou.

Doc. JUDr. Alexander Király, Ph.D., zakladatel Realistů a advokát, proděkan na Vysoké škole báňské 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiránek (ODS): Předražená FREEBIKE elektrokola v Kladně končí

17:21 Jiránek (ODS): Předražená FREEBIKE elektrokola v Kladně končí

Nahradí je nový systém sdílených kol, který vzejde z otevřeného výběrového řízení.