Klíma (TOP 09): Lyžařské kurzy chceme zpřístupnit i dětem se zrakovým postižením

08.12.2021 19:54 | Tisková zpráva

Pro tři klienty Speciálně pedagogického centra pro zrakově postižené v Českých Budějovicích (SPC) už nebude lyžařský výcvik nedostupným zážitkem. I přes svůj handicap si ho budou moci užít spolu se svými vrstevníky.

Klíma (TOP 09): Lyžařské kurzy chceme zpřístupnit i dětem se zrakovým postižením
Foto: archiv Pavla Klímy
Popisek: Pavel Klíma (TOP 09)

Jihočeský kraj jim přispěje na profesionálně vyškoleného traséra, který je bezpečně provede zasněženým svahem. Celkem 35 tisíc korun formou individuální dotace pro ně schválili krajští radní ve čtvrtek 2. listopadu.

„Naším cílem je, aby si lyžařský kurz se svou třídou užili skutečně plnohodnotně i děti se zrakovým postižením. Obrátili jsme se proto na naše SPC, které o tyto děti pečuje, s dotazem, zda by o službu traséra měli její klienti zájem,“ popsal náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma, podle něhož této nabídky využili celkem tři děti. Peníze dostanou na veškeré náklady spojené se službou profesionálního traséra během školního lyžařského výcviku, který se bude konat v roce 2022.

„Účast na školních lyžařských kurzech má za cíl podpořit rozvoj osobnosti žáků se zdravotním postižením a usnadnit jim začlenění do společnosti,“ vysvětlil důvody poskytnutí individuální dotace Klíma. Pro rodiče zrakově postižených dětí je podle něj finančně náročné platit jak samotný lyžařský kurz, tak navíc služby traséra. Školy nemívají nikoho, kdo by tuto práci mohl adekvátně vykonávat, ani ho nemohou hradit ze svých prostředků. Práce traséra klade velký důraz na úroveň lyžařských dovedností a na schopnost vybrat optimální trasu s nepřetržitým a přesným informováním žáka o situaci na trati. Navíc musí žáka učit správným pohybům a vlastnit platné osvědčení.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Rabas: Hodně důvodů k distancování se od olympiády v Číně

22:33 Senátor Rabas: Hodně důvodů k distancování se od olympiády v Číně

Komentář na facebookovém profilu k Olympijským hrám v Číně.