Knot (TOP 09): Jen učňovské obory nás nespasí. Podporujme i nové technologie

17.09.2017 10:59 | Zprávy

Není akcent na učně a budoucí řemeslníky dnes, v digitálním věku, přece jen příliš jednostranný? Od kolika politiků „přes vzdělání“ jsme slyšeli třeba o podpoře profesí souvisejících se sektorem digitálních technologií?

Knot (TOP 09): Jen učňovské obory nás nespasí. Podporujme i nové technologie
Foto: archiv J. Knota
Popisek: Josef Knot z TOP 09.

S blížícími se volbami se podpora vzdělávání tradičně dostává do hledáčku politiků napříč stranami – a to i těch, kteří v předchozích letech o toto téma příliš zájmu neprojevovali. V posledních letech se k volání po podpoře vzdělávání stále častěji přidává také apel na obnovu či podporu učňovského školství. Od Hradu přes parlament až po regiony či města slyšíme: Učňové a řemesla jsou naší prioritou! Pomiňme nyní otázku, nakolik jde o upřímnou starost o učiliště a jejich absolventy a kdy je motivací spíše vlísání se do přízně určitým voličským skupinám, a položme si otázku důležitější: opravdu České republika potřebuje v prvé řadě a především více řemeslníků a dělníků?

Není akcent na učně a budoucí řemeslníky dnes, v digitálním věku, přece jen příliš jednostranný? Od kolika politiků „přes vzdělání“ jsme slyšeli třeba o podpoře profesí souvisejících s tzv. Prací 4.0, tedy sektorem digitálních a inteligentních technologií?

Terciární vzdělávání stagnuje. Ale právě z vysokých škol vzejdou experti 4.0

Univerzita Karlova se v žebříčku světových univerzit za posledních pět let propadla o 81 míst. Aktuálně jí patří 314. pozice. Přitom jde o nejlépe hodnocený ústav vysokého školství u nás. Pětiletý cyklus již jistě můžeme označit za trend – a to takový, který se zatím nedaří zvrátit. Klesající úroveň českého vzdělávání potvrzují i výsledky mezinárodních srovnávacích měření. Stále si sice v celosvětovém pohledu nestojíme špatně, postupné zhoršování situace je však zřejmé. Zanedbáme-li však terciární vzdělávání, špičkových odborníků 4.0 se stěží dočkáme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): S velkou úctou si připomínáme 80 let od květnových událostí

22:01 Rozvoral (SPD): S velkou úctou si připomínáme 80 let od květnových událostí

Před osmdesáti lety se český národ postavil na odpor okupaci a bezpráví. V květnu 1945 propuklo Praž…