Kohout (ODS): Má obecní policie smysl?

07.07.2015 13:54

V obci Opatovice nad Labem je obecní policie již několik let standardem. V rámci změn na ministerstvu vnitra i v postavě samotného ministra je situace nastolena tak, že obyvatelé Opatovic se se svými policisty budou muset rozloučit.

Kohout (ODS): Má obecní policie smysl?
Foto: ODS
Popisek: Nové logo ODS

V českém zákoně není žádná část, jež by nařizovala obcím zřizování vlastní policie. Dle právního výkladu se má o vše postarat stát se svojí policií. Z logiky věci tak vyplývá, že stát tedy nemá ani žádnou pravomoc ohledně zasahování do fungování obecní policie jejímu zřizovateli.

Opak je však pravdou. S účinností zákona 533/1991 Sb., o obecní policii vešlo totiž v platnost ustanovení, které určuje, že obecní policista musí mít nutně odborné vzdělání. Respektive tedy maturitu. Tím se ovšem zavírají dveře několika zdatným již roky zkušeným obecním policistům. Ministerstvo vnitra každý rok od obecních policistů vyžaduje mít složené „zkušenostní“ zkoušky.

Obecní policista, který tyto zkoušky s přehledem každý rok složí a patří mezi nejzkušenější, má do tak nově do budoucna pouze dvě možnosti. Tou první je dokončení vzdělání a následné složení maturitní zkoušky a tou druhou opustit své zaměstnání. Najít však nové policisty není jednoduchým úkolem a tak černý scénář počítá i s tím, že obecní policie bude rozpuštěna. V tomto případě by do Opatovic dojížděla policie státní.

Je ovšem předpoklad, že frekvence jejich dojíždění nebude četná, protože jejich hlavní činnost spočívá ve velkých městech a tedy i „větších“ zločinech. Stát obcím neumožní stálou státní policejní stanici, protože v rozpočtu na ně nejsou určené peníze.

Počítá se pouze s jejich dojížděním do obcí. Otázkou tak zůstává, zda by nebylo lepší přehodnotit celou situaci ohledně odborného vzdělání obecních policistů. V rámci srovnání finančního zatížení v ročním rozpočtu obecní policie a v rozpočtu, který státní policie bude mít na hlídání obcí v případě dojíždění nebude velký rozdíl. Ten by nastal pouze v případě, když by se ve státním rozpočtu kvůli zesílení pozice státní policie v obcích našlo více finančních prostředků. S čímž díky šetření napříč všemi resorty nemůžeme počítat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nováková (KDU-ČSL): Je nutné dostat do terénu jedinečnou metodiku

8:05 Nováková (KDU-ČSL): Je nutné dostat do terénu jedinečnou metodiku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře enviromentální výchovy