Kolaja (Piráti): Namísto šmírování by se Evropská komise měla soustředit na řešení zneužívání dětí

16.01.2023 19:21 | Tisková zpráva

Drtivá většina Čechů se postavila proti návrhu Evropské komise, který umožňuje nařídit plošnou kontrolu soukromých zpráv a úložišť na Internetu.

Kolaja (Piráti): Namísto šmírování by se Evropská komise měla soustředit na řešení zneužívání dětí
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Agentura YouGov oslovila přes deset tisíc občanů z deseti členských zemí Evropské unie. Proti návrhu se postavila většina zúčastněných, a to 72 %. S nařízením souhlasí necelá pětina občanů a zbylá desetina respondentů návrh neokomentovala nijak. V čele odpůrců návrhu stojí Češi a Poláci. V obou zemích bylo proti 84 % občanů.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17719 lidí

„Návrh přezdívaný ChatControl se týká uživatelů cloudových úložišť a komunikačních platforem, jako je WhatsApp, iMessage, Messenger, Gmail, Seznam a dalších, tedy téměř všech lidí,” vysvětluje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. „Jedná se o tvrdý zásah do soukromí občanů a o omezení občanských svobod evropských občanů,” dodává Kolaja.

Předložený návrh má za úkol bojovat s dětskou pornografií a jejími šiřiteli. Dle Pirátů je ale neefektivní a má negativní dopady na občany. „Hlas proti návrhu Evropské komise upozorňuje na jeho nefunkčnost. Umělá inteligence a další algoritmy nerozpoznají vždy správně ilegální aktivity, což má za následek obrovské množství mylných nahlášení. Tímto způsobem se do cizích rukou dostávají soukromé konverzace a soubory uživatelů. Namísto šmírování by se Evropská komise měla soustředit na skutečné řešení problematiky zneužívání dětí. Na místě je osvěta o bezpečném používání Internetu a nahlašování nevhodného obsahu,” říká Kolaja.

Právě opravdovému řešení problému sexuálního zneužívání dětí na Internetu se věnuje nová informační kampaň Marcela Kolaji s názvem “Ochraňuj, nešpehuj”. Na zbrusu nových webových stránkách europoslanec vysvětluje úskalí návrhu Evropské komise, ale také možná zlepšení ochrany dětí. Čtenáři se dozví co je kybergrooming, jak mu zamezit, či co vše by nově mělo procházet kontrolou. Nechybí ani sekce pro děti a rodiče, kde se dozví tipy, jak se bezpečně seznamovat na Internetu. Skrz interaktivní formulář může také široká veřejnost oslovit europoslance, kteří se aktuálně návrhem zabývají.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Ministr Marian Jurečka má další problém

19:02 Levice: Ministr Marian Jurečka má další problém

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ministru Jurečkovi.