Kolaja (Piráti): Opoziční politici, novináři, státní zástupci, byznysmeni byli šmírováni spywarem, který pořídila polská vláda

22.09.2022 21:45 | Tisková zpráva

V hlavním Polském městě probíhala od pondělí do dnešního poledne mise Evropského parlamentu, která se uskutečnila kvůli vyšetřování skandálu využití šmírovacího softwaru Pegasus, který pořídila polská vláda (Právo a spravedlnost).

Kolaja (Piráti): Opoziční politici, novináři, státní zástupci, byznysmeni byli šmírováni spywarem, který pořídila polská vláda
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Vyšetřovací výbor PEGA, který vznikl letos v březnu, jehož součástí je i pirátský kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja, stále nevidí, že by polská vláda činila patřičné kroky a vyvodila jasné závěry vzhledem k využití tohoto softwaru, který byl vládou pořízen nelegální formou a za peníze fondu pro ochranu obětí v přepočtu v celkové výši 125 milionů korun. „Důvodů pro misi bylo rovnou několik. Ze slyšení z posledních dnů je jasné, že polská vláda pořídila spyware Pegasus nelegálně. Jelikož polská vláda celý skandál zametá pod koberec a odmítá spolupracovat, neznáme ani celkový počet obětí, infikovaných zařízení a dokonce ani nevíme,“ dodává Kolaja po třídenní misi, kterou absolvoval.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 10979 lidí

Podle slyšení byl software Pegasus použit minimálně u 60 osob, ale celkové číslo není a nejspíše nikdy nebude známé. Případné důkazy získané z infikovaných zařízení mohly být zmanipulovány, a proto nemohou být použity u soudu. Samotný software umožňuje smazat stopy o jeho použití. Dodnes nebylo věrohodně zdůvodněno, k jakému účelu byl nákup proveden. Dle vyšetřování bylo šmírování prováděno na obětech i během jejich nejintimnějších chvil, tedy například v ložnici nebo na toaletě.

„Chybí konkrétní kroky, jak budou polské úřady problém nadále řešit. Musíme vyvinout tlak na Evropskou komisi a ta musí jednat. Důležité je též konat na půdě Rady Evropské unie, které do konce roku, jako Česká republika, předsedáme. Osobně se bojím i o nezávislost voleb v Polsku, které proběhnou v následujícím roce,“ doplnil Kolaja k dalším krokům ve vyšetřování skandálu. Členské země se v mnoha případech nevyjádřily k žádosti o informace od výboru PEGA, zda v minulosti nakoupily a využívaly, případně stále využívají, software Pegasus nebo jemu podobné spyware. Vyšetřování se odmítla účastnit jak polská vláda, tak vládní poslanci a senátoři.

Pegasus je software vyvinutý izraelskou kyberneticko-špionážní společností NSO Group. V posledních několika letech si ho zakoupily některé evropské vlády. Nyní politici vládních stran čelí podezření, že jej používali pro šmírování opozičních politiků a novinářů. Software lze s využitím bezpečnostních děr skrytě nainstalovat do mobilních zařízení, v případě Pegasus se jednalo o iOS a Android. Tento software je schopen číst textové zprávy, nahrávat hovory, ale i shromažďovat hesla, zařízení ovládat, sledovat polohu nebo zapnout kameru. Vyšetřování probíhá už od roku 2021, stále ale není vyloučeno využívání spyware nejen v evropských zemích, včetně České republiky. Skandál se kromě Polska vyšetřuje ještě ve Španělsku a Řecku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Balaštíková (ANO): Má ještě vůbec STAN reálnou šanci na participaci v politice?

22:33 Balaštíková (ANO): Má ještě vůbec STAN reálnou šanci na participaci v politice?

Po letošních volbách (komunální a senátní) je otazné, jak silnou pozici toto hnutí v současné vládě …