Kolaja (Piráti): Šmírování občanů se má rozšířit i na vyhledávače

30.01.2023 11:38 | Tisková zpráva

Kvůli novému nařízení Evropské komise hrozí cenzura informací na Internetu. Varuje před tím pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Kolaja (Piráti): Šmírování občanů se má rozšířit i na vyhledávače
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Na vině je rozšíření nařízení plošné kontroly soukromé komunikace i o internetové vyhledávače, se kterým nyní přišly národní vlády. Návrh má bojovat proti sexuálnímu zneužívání dětí na Internetu, podle Kolaji tomu ale nepomůže. V kampani OchranujNespehuj.eu Kolaja vysvětluje, proč by Evropa měla místo omezování soukromí občanů zvolit cestu důkladné prevence.

„Internetové vyhledávače nejsou zdrojem škodlivého materiálu, pouze jakýmsi rozcestníkem. Návrh národních vlád vyhledávačům nařizuje, aby z výsledků odstranily stránky, které obsahují fotografie zneužívaných dětí. Tím však neřeší jádro problému, tedy fakt, že se daný materiál na Internetu nachází,“ vysvětluje europoslanec a člen předsednictva Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který se návrhu věnuje z pozice stínového zpravodaje.

Dále neexistuje záruka, že legislativa nebude v budoucnu použita jako precedens k omezování jiného obsahu, než nyní Evropská komise zamýšlí. Národní autority jednotlivých členských zemí totiž získají pravomoc požadovat odstraňování odkazů bez potvrzení soudem. Hrozí tak, že možnosti odstranění konkrétních výsledků z internetového vyhledávání zneužijí vlády s autoritářskými tendencemi k omezování dosahu svých politických soupeřů či kritiků.

„Dát národním vládám do rukou další nástroj na cenzuru nepohodlných informací by bylo velké pochybení. Zejména nyní, kdy se například maďarský premiér Viktor Orbán čím dál více vzdaluje demokratickým principům a sklouzává k autoritářským praktikám. Evropané mohou ve výsledku částečně přijít o právo na informace a tomu musíme zabránit”, dodává Kolaja.

Kontroverznímu návrhu Komise se Marcel Kolaja věnuje jako stínový zpravodaj výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT). V lednu k problematice spustil kampaň OchranujNespehuj.eu, ve které vybízí k efektivní ochraně dětí skrze cílenou prevenci ve školách, dostupnou pomoc pro oběti a změnu legislativy. Na webových stránkách lidé najdou také vzdělávací materiály pro děti i rodiče nebo petici, kde se mohou vůči návrhu Komise vymezit.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

9:15 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zahájení řízení Radou pro rozhlasové a televizní vy…