Kolínská (SZ): IPR Praha otevře své účetnictví veřejnosti

12.09.2016 16:32 | Zprávy

Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) od 15. září zveřejní na svém webu informace o veškerých svých výdajích. „Dobře fungující demokracie potřebuje důvěryhodné a transparentní instituce. Proto jsme se rozhodli naše hospodaření otevřít k nahlédnutí komukoli, kdo o to bude mít zájem,“ říká Petr Hlaváček, ředitel IPR Praha.

Kolínská (SZ): IPR Praha otevře své účetnictví veřejnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petra Kolínská (SZ)

Údaje o hospodaření institutu budou zveřejněny v aplikaci Supervizor, kterou vytvořilo Ministerstvo financí. Aplikace má za úkol přehledně a jednoduše ukázat, za co organizace utrácí. Zájemce o informace může nahlížet do veškerých faktur, které institut proplatil. Ty budou vždy přiřazeny k příslušné sekci IPR Praha. Zároveň bude k dispozici i přehled dodavatelů s údajem o celkové fakturaci. „Počítáme s tím, že údaje budeme aktualizovat jednou za měsíc,“ vysvětluje Hlaváček.

„Jsem ráda, že Institut plánování a rozvoje jde příkladem ostatním příspěvkovým organizacím města. Zpřístupňování informací o výdajích posiluje důvěru – a současně je i prevencí před utrácením bez rozumných cílů,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská. „Co se týče výdajů, všichni zároveň víme, že co je nejlevnější, není vždy nejlepší. O to více je potřeba transparentnost – díky kompletním údajům si veřejnost může udělat jasnější obraz o tom, jak zodpovědně instituce přistupuje ke svému hospodaření.“

Aplikace Supervizor v roce 2015 získala první místo v soutěži Fondu Otakara Motejla Společně otevíráme data. Nejprve sloužila pro zveřejnění a vizualizaci dat, týkajících se hospodaření Ministerstva financí. V dubnu 2016 pak ministerstvo zveřejnilo zdrojový kód softwaru a aplikaci tak mohou ke zveřejnění svých dat využívat i další instituce. IPR Praha získal za otevírání dat v roce 2014 druhé místo v soutěži OTEVŘENO X ZAVŘENO za mapové aplikace a také cenu od firmy Arcdata za přínos v oblasti zpřístupňování geoinformací.

Co jsou to Open data?

Jedná se nejčastěji o data veřejné správy, může jít ale i o data z univerzitních výzkumů nebo jednotlivců. Data musí být dostupná online s co nejmenšími technickými překážkami a může jít například o geografická data, tabulky nebo textové dokumenty. Zároveň by měly tyto informace být strojově čitelné.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sadovský (ANO): Pane ministře, měl byste zvážit své setrvání ve funkci

12:25 Sadovský (ANO): Pane ministře, měl byste zvážit své setrvání ve funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zásahu Policie ČR na Filozofické fakultě UK