Kolínská (Zelení): O Nemocnici Na Františku se bude starat město

26.01.2018 10:50

Díky hlasům Trojkoalice byl Zastupitelstvem hl. m. Prahy schválen záměr převzít správu a provoz Nemocnice Na Františku. Praha by v této věci chtěla s MČ Praha 1 uzavřít memorandum o dalším společném postupu.

Kolínská (Zelení): O Nemocnici Na Františku se bude starat město
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petra Kolínská (SZ)

Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (Trojkoalice/Zelení) je to průlom v dosavadním jednání o osudu nemocnice. Tento krok také zapadá do dlouhodobé strategie města.

"Nejen pro Prahu 1, ale i pro Prahu 7 a její obyvatele je Nemocnice Na Františku zásadně důležitou spádovou nemocnicí pro ambulantní vyšetření. Je dobře, že nemocnice nebude převedena do soukromých rukou, což by dostupnost bezplatné zdravotní péče mohlo závažně ohrozit," uvedla Kolínská. Nemocnice má v současné době 120 lůžek akutních a 60 pro léčbu dlouhodobě nemocných.

Městská část Praha 1 původně vyhlásila veřejnou zakázku na nového provozovatele nemocnice formou koncesního řízení. To však bylo předmětem ostré kritiky kvůli obavám z hrozícího nehospodárného nakládání s městským majetkem. Na stole je dnes též požadavek na vyhlášení místního referenda, pod který se podepsalo už více než 3500 Pražanů.

“Rychlá reakce Trojkoalice na půdě Magistrátu hl. m. Prahy zabránila nedůstojné “privatizaci” jedné z nejstarších nemocnic v Praze i celé České republice připravované radou Městské části Prahy 1,“ uvedl Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Podmínky koncesního řízení na Nemocnici Na Františku by podle Trojkoalice byly pro Prahu 1 velmi nevýhodné, neboť hrozí, že městská část bude provozovatele 35 let dotovat bez ohledu na jeho zisk a ve výsledku o nemocnici přijde, protože nebudou peníze na vyplacení investic provozovatele. Nevýhodnost investice je navíc posílena špatným řízením nemocnice v uplynulých letech.

„Převzetí provozu nemocnice hlavním městem jsem ve zdravotnickém výboru navrhoval již od začátku prosince minulého roku. Výbor pak na svém zasedání podpořil ukončení koncesního řízení hlasy všech přítomných již 18. ledna tohoto roku. Jsem rád, že jsme dnes i v zastupitelstvu schválili tento postup, který považuji za jediný správný, a je skvělé, že se na tomto návrhu nakonec přece jen našla politická shoda,“ dodává Miloš Růžička (Trojkoalice/STAN), předseda Výboru pro zdravotnictví a bydlení Zastupitelstva hl. m. Prahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Podpoříme vrácení návrhu rozpočtu k přepracování

15:13 Piráti: Podpoříme vrácení návrhu rozpočtu k přepracování

Projednávání schodkového státního rozpočtu, zvýšení spotřební daně, změny v rodičovském příspěvku a …