Kolovratník (ANO): Občanka jako doklad na všechno? Proč ne

30.11.2018 8:36 | Zprávy
autor: PV

Minulý týden přijel do Česka estonský premiér Jüri Ratas a hovořil zde o unikátní zkušenosti s elektronizací státní správy. Je to právě digitalizace, na které si tento malý pobaltský stát založil svou image.

Kolovratník (ANO): Občanka jako doklad na všechno? Proč ne
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Možná i proto Vás nepřekvapí, že například daňové přiznání zde podává většina lidí i firem on-line. Dobrou zprávou ale je, že takovýto systém lze podle Estonců vybudovat kdekoliv, tedy i v České republice.

V Estonsku lze on-line vyřídit až na pár výjimek (třeba uzavření manželství nebo rozvod) prakticky všechno. Základem systému je digitální občanský průkaz, který je pro občany nad 15 let povinný. Estonci používají digitální občanku spolu s elektronickým podpisem a dvěma PIN kódy místo řidičského i zdravotního průkazu. Stejně tak ho používají k vyzvednutí léků na recept, do bankovnictví, k on-line volbám nebo při podání daňového přiznání. Prostě všude.

Estonci vytvořili systém, díky kterému je přiznání daní z pohodlí domova otázkou několika minut. Ptáte se jak to? Úřady už totiž všechny potřebné údaje o plátci mají. V celém systému totiž platí zásadní pravidlo – jednou a dost. Když jim dám své údaje, tak další úřady, které je potřebují, se na ně nesmějí ptát znova. Tahle myšlenka je prostě skvělá a myslím si, že bychom se tímto způsobem měli inspirovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

19:11 Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

Hejtman Jan Grolich iniciuje petici za zachování regionálního vysílání České televize a Českého rozh…