Kolovratník (ANO): Španělský model veřejnoprávního vysílání. V čem se může Česko inspirovat?

09.08.2023 10:01 | Komentář

V Česku dlouhodobě probíhá diskuze o veřejnoprávních médiích a jejich roli v občanské společnosti. Nezávislost, vyváženost, objektivita, ale také dlouhodobé financování patří mezi nejčastěji skloňované pojmy.

Kolovratník (ANO): Španělský model veřejnoprávního vysílání. V čem se může Česko inspirovat?
Foto: Archiv Martina Kolovratníka
Popisek: Martin Kolovratník

Univerzálně správný recept neexistuje, inspiraci ale můžeme hledat v zahraničí. Nedávno jsme se proto společně s poslanci z mediálního výboru vydali na služební cestu do Španělska. Přivezli jsme si spoustu cenných informací a podnětů a rád se s Vámi o ně podělím.

Pracovní cesty se zúčastnili zástupci jak koalice, tak i opozice. Výpravu vedla předsedkyně výboru Milada Voborská, dále se společně se mnou zúčastnili kolegové Jan Lacina a Stanislav Berkovec. Možná si říkáte, proč jsme zvolili právě Španělsko. Důvodem je skutečnost, že Španělé mají dlouhé zkušenosti s veřejnoprávním vysíláním i s přechodem k demokracii. Kromě toho se jim povedlo zajímavě skloubit požadavky na národní identitu  s tím, co si přejí jednotlivé španělské země a menšiny.

Jsem rád, že jsme měli možnost navštívit nejznámější španělský deník El País. Podobně jako v Česku, i zde vydavatelé čelí klesajícímu počtu předplatitelů. S tímto problémem se média potýkají po celém světě. Španělsko ale na rozdíl od Česka podporuje média nižší sazbou DPH. Česká vláda v tomto ohledu plánuje udělat pravý opak a chce sazbu DPH zvýšit. Z mého pohledu to je ale špatně! Média jsou strážci demokracie a měli bychom je naopak podporovat!

Zajištění dlouhodobého financování veřejnoprávních médií je v Česku velkým tématem. Ve Španělsku jsme navštívili tamní veřejnoprávní korporaci RTVE. Španělé mají jiný systém. Zatímco Česká televize i Český rozhlas jsou samostatnými subjekty, ve Španělsku je rozhlas i televize součástí jedné instituce (podobně jako například v Anglii nebo na Slovensku).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Martin Kolovratník

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Označujte ruské trolly a proruské kolaboranty hashtagem #Vatnik

8:04 Zdechovský (KDU-ČSL): Označujte ruské trolly a proruské kolaboranty hashtagem #Vatnik

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k označování lidí.