Konečná (KSČM): Evropská komise jen sklidila, co sama zasela

25.01.2021 4:31

Komentář na facebookovém profilu k důsledkům dlouhodobého neřešení problémů Evropskou komisí

Konečná (KSČM): Evropská komise jen sklidila, co sama zasela
Foto: Repro Youtube
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná
reklama

Pár slov k novému zákonu, který má zavést postihy tzv. dvojí kvality a kvóty na české potraviny, který včera schválila sněmovna. Ráda bych všem, kdo jsou překvapení, vztekají se, nebo se zaklínají rozporem této úpravy s právem EU, připomněla, jak jsme se ocitli v této situaci. Evropská unie, a především Evropská komise, si tuto reakci v podobě českého zákona na sebe přivolala zcela sama a to tím, že odmítla problém dvojí kvality uspokojivě řešit.

Pojďme si připomenout historii. Evropský parlament vyjednal s Radou po měsících jednání v tzv. trialozích změnu směrnice o ochraně spotřebitele, která původně obsahovala poměrně funkční řešení dvojí kvality nejenom potravin na evropském trhu. To obsahovalo její zařazení na tzv. černý list zakázaných praktik. Cca týden poté, co byla politická jednání ke směrnici uzavřena, se ozvala Evropská komise, že s vyjednaným řešením týkajícím se dvojí kvality nesouhlasí a zcela nestandardně (dosud jsem to v EP zažila za 7 let jen jednou!) výsledek jednání vetovala.

Vzhledem k tomu, že v případě tohoto veta, musí Rada hlasovat o takovém textu jednomyslně a proti řešení dvojí kvality bylo např. Rakousko, nebo Francie (vč. frakce u nás některými obdivované Marie le Pen), zákaz dvojí kvality byl zásadním způsobem oslaben (vypadl z černé listiny zakázaných praktik). Stalo se tak dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu a na přímý pokyn jednoho z tehdejších viceprezidentů Komise. Následně se pak dvojí kvalita stala tématem politické kampaně v ČR číslo jedna. Se včera přijatým návrhem Evropská komise jen sklidila, co sama zasela a nemůže se divit, že si nechceme nechat od ní „kálet“ na hlavu!

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chvojka (ČSSD): Otázka jednoho obvodu jako volebního je mrtvá, nemá cenu o ní diskutovat

16:47 Chvojka (ČSSD): Otázka jednoho obvodu jako volebního je mrtvá, nemá cenu o ní diskutovat

Projev na 89. schůzi Poslanecké sněmovny 4. března k návrhu změny zákona o volbách do parlamentu Čes…