Kolik času strávily evropské politické špičky debatami o Řecku, Španělsku, Portugalsku a Irsku. Člověk si mohl velmi snadno myslet, že to byly právě tyto evropské země (zejména tedy Řecko), které za světovou krizi mohly, a jednalo se tak o problém, který jsme si zavinili sami. Nic však není více vzdáleno od pravdy. Viníky krize totiž byly primárně americké banky, které ve velkém půjčovaly Američanům, v jejichž silách nebylo dluhy platit. A hle, světová krize je na světě, a přestože jí byla Evropa silně zasažena, není jejím viníkem. Jsem přesvědčena, že je dnes třeba se zamyslet nad tím, jestli tendenci k evropskému sebemrskačství nevidíme i u krize migrační.
Dusot armádních bot
Jenom se podívejme na země, ze kterých uprchlíci často utíkají - Irák, Afghánistán, Somálsko. Všechny tyto země mají bohaté zkušenosti s dusotem amerických armádních bot a zažily destrukci z americké armádní techniky. Všechny tyto země také leží v oblastech, které jsou nechvalně známé nestabilitou; zejména Blízký východ je znám jako nekontrolovatelné sršní hnízdo, přesto tam USA tak často vojensky působí.
Oskar Krejčí nedávno popsal princip americké politiky v těchto citlivých oblastech takto: »Když tento region neovládám já, pak ať ho radši neovládá nikdo, natož můj protivník.« To může znít rozumně, ale touto logikou se k moci v Afghánistánu dostal Tálibán a v Sýrii či Iráku se rozmohl Islámský stát. USA si tak samy vytvořily hrozbu, jak ale ukazuje migrační krize, následky nesou primárně země EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV