Konečná (KSČM): Násilí na ženách je u nás velký problém, příčinou je i špatná sociální situace

25.11.2021 19:58 | Komentář

Česká policie denně řeší v průměru dva případy týrání lidí ve společné domácnosti, 54 procent žen se během svého života setkalo se sexuálním násilím nebo obtěžováním... a 10 procent (!) žen zažilo znásilnění.

Konečná (KSČM): Násilí na ženách je u nás velký problém, příčinou je i špatná sociální situace
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Čísla, která mnohým z těchto obětí mění život v peklo, zkušenosti, které jsou jim noční můrou, z níž se nikdy neprobudí. A to mluvíme o číslech, která jsou oficiální, neoficiální budou samozřejmě vypadat jinak. 

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26412 lidí

Dnes je Mezinárodní den proti násilí na ženách. Ten by měl upozornit na to, o jak vážný problém i u nás jde. Dnešek tedy berme jako memento, zítřek, pozítřek a zbytek roku jako dny, kdy je třeba s tímto problémem bojovat.

Nedávno jsem se dočetla, že v České republice v současnosti neexistuje žádná služba specializovaná výhradně na oběti sexuálního násilí a existuje pouze pět pobytových sociálních služeb specializovaných na pomoc obětem domácího násilí. Jde o 90 lůžek, tedy přibližně 30 rodinných míst pro oběti domácího násilí. To vzhledem k číslům, která uvádím, není moc. V této souvislosti jsem tedy uvítala zprávu z počátku tohoto týdne, že vzniklo pět nových center pro oběti.

Mluvíme o následcích, bavme se ale i o původu tohoto fenoménu, jinak problém nemůžeme skutečně minimalizovat. Významnou příčinou vedle špatné výchovy či osobnostní charakteristiky agresora je sociální situace vyvolávající stres. Řeč je o sociálním prostředí a třeba momentální tíživé životní situaci, kterou způsobuje nezaměstnanost či třeba finanční problémy, exekuce... Je ale jasné, že při tvrdě pravicové orientaci současné Sněmovny a Senátu se neblýská na lepší časy, situace pro pracující, seniory či mladé rodiny se bude spíše zhoršovat.

Domácí násilí narostlo také během současné pandemie a s ní souvisejících lockdownů. I to je třeba brát v potaz.

Ta čísla a procenta hovoří jasně a nedovolí diskusi, jestli je domácí násilí a obtěžování v Česku problém a jak vážný, ale co s ním. Vedle pomoci obětem soustřeďme pozornost na příčiny. Ty z velké části hledejme v sociálně nespravedlivé společnosti, na ni poukazujme a s ní bojujme.

Převzato z Profilu.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Občané doplácí na neschopnost vedení města řešit základní věci

14:09 Udženija (ODS): Občané doplácí na neschopnost vedení města řešit základní věci

Domácnosti zaplatí tisíce korun navíc, dopad na pražský rozpočet bude sto milionů korun.