Kopřiva (Piráti): V Maďarsku hrozí konec parlamentní demokracie. Další kroky premiéra vyžadují reakci

02.04.2020 8:39

Vládní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána protlačila tzv. koronavirový zákon, který oslabuje parlament a dává vládě možnost vládnout na dobu neurčitou pomocí dekretů bez souhlasu parlamentu.

Kopřiva (Piráti): V Maďarsku hrozí konec parlamentní demokracie. Další kroky premiéra vyžadují reakci
Foto: archiv kandidáta
Popisek: dvacetiletý lídr Pirátů ve Středočeském kraji František Kopřiva (Piráti)
reklama

Vývoj v Maďarsku s Piráty dlouhodobě se znepokojením sledujeme a aktuální převzetí moci Orbánem pod záminkou boje s pandemií považuji de facto za konec parlamentní demokracie v Maďarsku.

Na dění v Maďarsku a narušování demokratických principů ze strany vlády upozorňuji již delší dobu. Poslední krok premiéra Orbána je ovšem jasným krokem k autoritářskému zřízení. Vzhledem k tomu, že je Maďarsko členem Evropské unie, jejíž členské státy se zavazují k udržování demokracie, nelze aktuální vývoj ignorovat. Proto se dnes pirátský rezortní tým pro oblast EU, zahraničí a obranu usnesl na následujících výzvách a požadavcích:

- Okamžitě ukončit platby z unijního rozpočtu směřující do Maďarska, ze kterých profitují politické elity kolem premiéra Viktora Orbána.

- Pozastavení hlasovacích práv Maďarska v unijních institucích, protože v Maďarsku již fakticky neexistuje pluralitní demokracie a nelze tedy zaručit fungování právního státu.

- Představení dalších kroků Evropské komise proti autoritářským krokům Viktora Orbána.

- Evropská komise musí zároveň zajistit, aby práva maďarských občanů vyplývající z členství Maďarska v EU zůstala zachována.

- Česká vláda se musí jednoznačně distancovat od kroků Viktora Orbána a navrhnout na příštím summitu Visegrádské skupiny pozastavení členství Maďarska ve V4.

- Evropská lidová strana a její členové, tedy i KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, by se měly jasně distancovat od kroků Viktora Orbána a ukončit působení maďarské strany Fidesz ve své frakci,

- Čeští politici, včetně europoslanců za ODS, by měli zvážit, zda budou nadále udržovat své sympatie ke stylu Viktora Orbána a uvádět jeho režim jako vzor pro řízení státu.

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa k tomu dodává: V každém případě nesmějí kroky unijních institucí a české vlády poškodit práva maďarských občanů, občanskou společnost a demokratickou opozici. Cílem všech kroků má být zabránění absolutnímu převzetí moci Viktorem Orbánem, který se neštítí zneužít pandemii koronaviru de facto k rozpuštění parlamentu na dobu neurčitou. Působení diktatury uvnitř Evropské unie narušuje fungování ostatních zemí, protože diktátor může svůj vliv rozšiřovat skrze unijní instituce. Výsledkem je rozkrádání dotací a ztráta důvěry občanů v její fungování.

František Kopřiva

  • Piráti
  • Profil není spravován mnou. Dotazy můžete psát mailem.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlechtová: Politickým šmejdům řekněme dost

20:57 Šlechtová: Politickým šmejdům řekněme dost

Skutečnost, že v politice dochází ke špinavým praktikám, je známá dlouho jako politika sama. Moderní…