Kordová Marvanová (STAN): Nový stavební zákon v parlamentu

28.11.2020 17:14

Komentář na faceebookovém profilu k vládnímu návrhu nového stavebního zákona

Kordová Marvanová (STAN): Nový stavební zákon v parlamentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová
reklama

Měla jsem příjemné pracovní setkání v Parlamentu s poslankyní Věrou Kovářovou nad novým stavebním zákonem. Věra Kovářová patří mezi nejpracovitější poslance a už jsme spolupracovaly na několika zákonech.

Všichni víme, že stavební řízení je nesmírně byrokratické a zdlouhavé a musíme to konečně řešit. Česká republika patří v délce povolování staveb mezi nejhorší země na světě, je na 157. místě. Bohužel vláda, která vládne už sedm let, s tím zatím nepohnula, jen předložila do Parlamentu nový stavební zákon, navíc v podobě, kterou odmítají prakticky všichni. Vládní návrh stavebního zákona prošel přes obrovské množství nevypořádaných zásadních připomínek do dalšího čtení a nyní se bude projednávat ve výborech sněmovny.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21402 lidí

Nastává tak rozhodující fáze, která předurčí, jestli se podaří zrychlit, zkvalitnit a zjednodušit stavební řízení, nebo to bude jen marketingový tah, který reálně nikomu nepomůže a bude překážkou rozvoje měst a obcí. Sama ministryně připravuje komplexní pozměňovací návrh, o totéž se nyní snaží i opoziční poslanecké kluby.

Pro Prahu, ale samozřejmě i další obce je toto téma moc důležité, a proto se snažíme ve spolupráci s dalšími městy a poslanci zabránit přijetí zákona v nejhorší podobě, která by jen ztížila rozvoj obcí. Návrh zákona totiž dále omezuje pravomoci samospráv v rámci územního plánování. Ze své gesce radní pro legislativu pomáhám s přípravou pozměňovacích návrhů a připomínek.

Jsem nicméně velmi skeptická k tomu, zda se může podařit v Parlamentu úplně a přitom kvalitně předělat špatný vládní návrh zákona, který nepsali vládní legislativci, ale právníci developerů. Stavební právo by mělo sloužit ne jen jedné zájmové skupině, ale i občanům a samosprávám a mělo by vyváženě chránit veřejné zájmy. Jsem přesvědčena, že to je možné. Podle mého názoru by bylo lepší než zákon špatně předělat v Parlamentu nechat jeho přípravu jako úkol pro příští kvalitnější vládu, než je ta současná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šimral (Piráti): Pokud to situace umožní, školy se otevřou nejdřív 3. března

6:37 Šimral (Piráti): Pokud to situace umožní, školy se otevřou nejdřív 3. března

Hlavním tématem prvního on-line setkání Školské komise Asociace krajů České republiky a hejtmanů jed…