Koudelka (ČSSD): Kerčský incident a Guantánamo

02.12.2018 15:43

Právo je založeno na tom, že obdobné věci se posuzují stejně. V politice to často neplatí a vítězí silnější. Právní rovnost států dostává na frak v praktické politice založené na moci. Mezi Spojenými státy americkými a Lichtenštejnskem je krapet rozdíl.

Koudelka (ČSSD): Kerčský incident a Guantánamo
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

Postoj opřený o právo uznává nebo neuznává právo národů na sebeurčení až do odtržení a s tím související změnu hranic státu proti jeho vůli. Právo na sebeurčení buď mají Američané, Češi, obyvatelé Kosova, ale též Abcházci, Osetové, bosenští Srbové či Katalánci. Nebo jej někdo odmítá u všech a dává přednost právu státu na územní celistvost a zákazu oddělení jeho území bez jeho souhlasu. Uznává-li někdo Kosovo, je logické uznat Abcházii a Jižní Osetii. Naopak je zásadové, odmítá-li někdo samostatnost Abcházie, Jižní Osetie i Kosova.

Ve světle Kerčského incidentu, kdy ukrajinské námořnictvo narušilo ruské vody v Kerčském průlivu, je dobré připomenout Guantánamo. Kerčský průliv odděluje Krym, nyní ovládaný Ruskem. Přičemž Ukrajina přivtělení Krymu k Rusku neuznává a považuje jej za své území. Guantánamo je území na Kubě obsazené USA, které tam mají vojenskou základnu. Kuba toto obsazení řadu desetiletí neuznává, neboť k odevzdání byla donucena mocensky a požaduje jeho vrácení. USA se odvolávají na smlouvu z roku 1903 o nájmu, kterou Kuba musela podepsat pod tlakem USA, které tehdy Kubu okupovaly a podmiňovaly stažení odevzdáním Guantánama do své správy. Chtěla-li Kuba suverenitu, musela podepsat. Přitom USA akceptují, že nejde o jejich, ale kubánské území, čehož využívají. Proto umístily slavnou věznici na Guantánamo mimo své oficiální území, aby byla vyloučena pravomoc civilních amerických soudů. A tak jsou zde bez odsouzení zadržováni zajatci z afghánské války 2001. USA se k nim nechovají ani jako k trestně stíhaným, které by musely postavit před soudy, ale ani jako k válečným zajatcům.

Porovnejme postup Ukrajiny v případě Kerčského incidentu a hypotetický postup Kuby. Kuba by vyslala své lodě, na jejichž palubě by byli příslušníci kubánských speciálních bezpečnostních sil, do zálivu v Guantánamu. Tam by kubánské lodě manévrovaly ve vodách kontrolovaných USA a odmítly se podřídit pokynům amerického námořnictva. Ať si každý odpoví zda by:

a) námořnictvo USA nereagovalo a nechalo, ať si kubánské loďstvo dělá, co chce,

b) námořnictvo USA by zasáhlo, lodí se zmocnilo, posádku zajalo a vše označilo za kubánskou provokaci.

Vsázím na variantu b), ale mohu se mýlit. Američané jsou překvapeni, že i někdo jiný se v mezinárodních vztazích chová jako Američané.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Informovanost lidí je chaotická a nedává možnost předvídat, co se bude dít

12:51 Rakušan (STAN): Informovanost lidí je chaotická a nedává možnost předvídat, co se bude dít

Projev na 43. schůzi Poslanecké sněmovny 7. dubna 2020 k návrhu vlády na vyslovení souhlasu Poslanec…