Koudelka (Trikolora): Habaďura Ministerstva zdravotnictví v reklamě na covid očkování?

29.11.2021 13:05 | Komentář

Ministerstvo zdravotnictví provádí reklamní kampaň na podporu covidového očkování. Nesdělilo však, zda fotky postižených covidem zachycují osoby očkované či neočkované.

Koudelka (Trikolora): Habaďura Ministerstva zdravotnictví v reklamě na covid očkování?
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Reklamní kampaň ukazuje těžce postižené pacienty či mrtvé. Jde o snímky lidí umístěných především na jednotce intenzivní péče (JIP). Dne 24. 11. 2021 bylo na jednotkách nově umístěno 371 neočkovaných a 231 očkovaných pacientů ZDE, tedy poměr asi 6:4. Na fotografiích jsou zobrazeni především starší lidé, proto je zajímavé uvést čísla za skupinu pacientů od 70 let. Zde tvoří neočkovaní menšinu 121 a očkovaní většinu 152 pacientů, tedy obrácený poměr zhruba 4:6.

I v dřívější době tvořila skupina očkovaných významnou část pacientů na JIP. Z hlediska náhodného výběru je možné, že fotografie zachycují z velké části, možná i většinově, osoby očkované. Proto jsem učinil na Ministerstvu zdravotnictví dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím: „Disponuje Ministerstvo zdravotnictví údajem, že fotografie, které získalo pro potřeby brutální kampaně od fotografa Lukáše Bíby, jsou fotografie osob neočkovaných proti covidu či očkovaných proti covidu a v jakém poměru jsou tyto osoby na fotografiích zastoupeny.“. Ministerstvo neodpovědělo.

Obdobná kampaň je i v rámci protikuřácké reklamy na obalech cigaret. Jak by na důvodnost takové reklamy nahlíželi lidé, zjistí-li, že jsou zachyceny následky rakoviny plic u nekuřáků? Rakovina je špatná u kuřáka i nekuřáka, ale z hlediska protikuřácké kampaně není důvěryhodné používat k odstrašení od kouření nemocného nekuřáka. A jak je to u brutální reklamy na covidové očkování?

Věnování

Tento text věnuji Janu Hnízdilovi, Janě Zwyrtek Hamplové a Janu Tománkovi, kterým za jejich názory bylo znemožněno publikovat na Aktuálně.cz.

Převzato z Profilu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Investice za 540 milionů

12:18 Hejtman Půta: Investice za 540 milionů

Celkem 540 milionů vyšších daňových příjmů z loňského roku míří zejména na opravy silnic, krajské in…