Kovářová (STAN): Nezbytnou povinností demokratů je bojovat proti antisemitismu

30.01.2024 21:03 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Osvětim

Kovářová (STAN): Nezbytnou povinností demokratů je bojovat proti antisemitismu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Věra Kovářová

V sobotu plynulo 79 let od okamžiku, kdy sovětské vojsko osvobodilo Osvětim. Vojáci zde našli už jen sedm tisíc zubožených vězňů, které nacisté nestačili zavraždit. Statisíce dalších mužů, žen a dětí zemřely těsně před osvobozením v plynových komorách nebo na pochodech smrti.

Byla jsem v Osvětimi začátkem minulého týdne. Je to nepopsatelný, hrůzný pocit. Odosobněná průmyslová mašinérie na vraždění lidí. Hromady bot, brýlí a ostříhaných vlasů jako memento na nelidský pokus efektivně vyvraždit celý židovský národ a všechny nepohodlné Poláky, Rusy, Ukrajince, Romy, Němce, Čechy...

Anketa

Je Petr Pavel dobrým prezidentem?

2%
96%
hlasovalo: 26228 lidí

Je až neuvěřitelné, jak snadno se ještě před pár desítkami let podařilo nacistům vytvořit tak obludný a nelidský politický systém a posunout hromadné vraždění na denní rutinu.

Součástí pietních vzpomínek byla i konference s názvem Nikdy víc!, organizovaná Evropskou židovskou asociací, která se konala v polském Krakově. Vystoupila zde s projevy řada osobností, počínaje několika bývalými prezidenty, desítkou bývalých premiérů evropských vlád a konče vizionáři, jako Elon Musk.

Za Českou republiku jsem vystoupila také já a musela jsem upozornit na jeden velmi znepokojivý jev. Jestliže v poslední době sledujeme vzestup antisemitismu v Evropě i jinde po světě, je to samozřejmě velmi nebezpečné pro židovský národ. Ale přinejmenším stejně nebezpečné je to i pro samotnou demokracii, a tím také pro demokraty.

Rozmach antisemitismu se totiž vždy pojil s rozmachem totalitních a autoritářských tendencí. Hitlerovské Německo a Stalinův Sovětský svaz jsou nejtypičtějšími příklady. Jsem hluboce přesvědčena, že stejně jako je povinností každého demokrata nesmiřitelně bojovat proti totalitním a autoritářským snahám, nezbytnou povinností demokratů je bojovat proti antisemitismu.

reklama

autor: PV

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ulvr (SLK): Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

13:04 Ulvr (SLK): Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

Liberecký kraj se stal prvním krajem, kde vzniklo společenství obcí jako nová forma meziobecní spolu…