Kovářová (STAN): Stát musí se samosprávami táhnout za jeden provaz

22.09.2020 12:15

Vláda v pondělí projednala novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Jejím cílem je zajistit informování obcí a měst o počtu nakažených při hromadném výskytu infekčního onemocnění a o počtu osob v karanténě.

Kovářová (STAN): Stát musí se samosprávami táhnout za jeden provaz
Foto: stan
Popisek: Věra Kovářová
reklama

O mimořádných opatřeních by také samosprávy měly být informovány s předstihem a ne se o nich dozvídat z médií, jak se letos na jaře stalo. Výsledek? Vzhledem k předloženým stanoviskům v připomínkovém řízení nepřekvapivý – nesouhlasné stanovisko.

„Nemohu si pomoct, ale stanovisko vlády na mě působí tak, že stát informace o počtu nakažených nechce s obcemi sdílet, ale spíše je před nimi tajit, ty udávané důvody považuji za dost slabé,“ komentuje stanovisko Věra Kovářová (STAN), předkladatelka novely, a dodává: „Vicepremiérka Schillerová návrh s odvoláním na stanovisko Ministerstva zdravotnictví označila za nepřehledný, ale takové hodnocení v odkazovaném přípisu vůbec nenajdete. Mám proto určité pochybnosti o tom, zda členové vlády vůbec věděli, o čem hlasují.“

Kovářová od snahy stanovit pravidla pro informování samospráv formou zákona nehodlá ustoupit: „Odstoupivší ministr zdravotnictví Vojtěch mi k této věci nabídl setkání. Prof. Prymulu, který se jako nový ministr zdravotnictví s věcí ještě neměl šanci hlouběji seznámit, budu kontaktovat a pokusím se ho přesvědčit o tom, že při boji s epidemií je nezbytné, aby spolupracovaly všechny složky veřejného sektoru. Tajnůstkářství, které převážilo na dnešním jednání vlády, musíme v zájmu veřejnosti opustit.“

Samosprávy stojí v předních liniích boje s epidemií, Jsou zřizovateli škol a sociálních zařízení, provozují např. kanalizace a další občanské vybavenosti v obci. Jak se ukázalo na jaře v situaci, kdy stát selhal, pro své občany zajišťovaly ochranné pomůcky a dezinfekční prostředky a organizovaly pomoc pro zranitelné spoluobčany či osoby umístěné v karanténě. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Pandemie a dvě různé krize

4:31 Filip (KSČM): Pandemie a dvě různé krize

Svět zažil již řadu katastrof, s nynější pandemií poměrně obtížně srovnatelných.