Kovářová (STAN): Změny přinesou v mnoha ohledech pro daňové poplatníky výrazně horší podmínky

12. 2. 2020 19:06

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 12. února 2020, návrh na změnu zákona, daňový řád.

Kovářová (STAN): Změny přinesou v mnoha ohledech pro daňové poplatníky výrazně horší podmínky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Kovářová
reklama

Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové. Dovolte, abych se krátce vyjádřila k daňovému řádu, protože zde byla celá řada myšlenek již vyřčena, čili krátce shrnu. Jak už jsem zmiňovala, tak si zaslouží daňový řád jednu pochvalu, a to, že Ministerstvo financí využilo potenciál daňové informační schránky, která existuje už dlouhou dobu, ale zatím poplatníkům sloužila jen okrajově, většinou pouze ke zjišťování stavu na daňových účtech. A toto může být samozřejmě přínosné pro malé podnikatele, kteří nemají zřízenou datovou schránku.

Na druhou stranu vnímáme, že je navržena řada změn, které ve srovnání se současným stavem přinesou v mnoha ohledech pro daňové poplatníky výrazně horší podmínky. Zmiňme například několik ustanovení jako je zrušení toleranční doby pro podání daňového přiznání a placení daně, výjimky, při kterých daňovému subjektu nevzniká nárok na úrok z neoprávněného jednání správce daně, či zrušení úroku z neoprávněného vymáhání správce daně.

Jak zde již mnohokrát zaznělo, tak asi nejzávažnější výtkou je prodloužení doby vratky DPH z 30 na 45 dní. Jednorázově to přinese státu, resp. státnímu rozpočtu 16 miliard korun. A samozřejmě to může způsobit problémy i na straně poplatníka. Dost často zaznívá, že tato úprava je úpravou proklientskou, s čímž se ovšem my nemůžeme ztotožnit, protože si myslíme a jsme přesvědčeni o tom, že změny významně zhorší pozici daňových poplatníků a zároveň nejsou nijak nezbytné. Podpoříme některé pozměňovací návrhy, v podstatě většinu pozměňovacích návrhů kolegů z ostatních klubů. My jsme se rozhodli podat dva pozměňovací návrhy, ke kterým se připojili kolegové Ferjenčík v jednom případě, a ve druhém Ferjenčík a pan poslanec Martínek.

Obě ty úpravy jsou celkem jednoduché. Týká se to pozměňovacího návrhu, který je pod písmenem C1, a týká se změny úroku z prodlení. A pozměňovací návrh C2, kdy se přidává bod - cituji: "V případě, kdy je dosavadní výsledek kontrolního zjištění sdělován při jednání s daňovým subjektem, daňový subjekt se může vzdát práva na stanovení lhůty pro případné vyjádření podle odst. 2 ústně do protokolu". Myslím, že jsou to celkem dobré návrhy. A proto bych vás prosila o jejich podporu. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnilička (ANO): Je namístě, abych přijal trest za to, že jsem o víkendu porušil vládní opatření

15:35 Hnilička (ANO): Je namístě, abych přijal trest za to, že jsem o víkendu porušil vládní opatření

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 26. ledna 2021.