Kozlová (Piráti): Kolektivní správce INTERGRAM zaplatí pokutu za zneužití dominance na trhu

13.06.2021 14:51

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pravomocným rozhodnutím pokutu téměř 21 milionů korun společnosti Intergram, která neoprávněně vybírala poplatky za televizní a rádiové přijímače v neobsazených hotelových pokojích v letech 2008 až 2014.

Kozlová (Piráti): Kolektivní správce INTERGRAM zaplatí pokutu za zneužití dominance na trhu
Foto: Lenkakozlova.cz
Popisek: Poslankyně Lenka Kozlová z Pirátské strany

Jedná se o druhou pokutu udělenou kolektivnímu správci v krátké době – v listopadu potvrdil ÚOHS pokutu pro Ochranný svaz autorský ze stejného důvodu. Pokuty, které kolektivní správci platí, přitom znamenají menší příjmy pro autory, které mají zastřešovat.

„Kolektivní správci fungují jako nikým nekontrolované a netransparentní organizace, které se pak nezdráhají zneužívat svého monopolního postavení. Rozhodnutí úřadu, který potvrdil dlouhodobý postoj Pirátů, proto vítáme,“ uvedla poslankyně Pirátů Lenka Kozlová.

Ačkoliv nezávislý úřad ÚOHS nezákonné jednání sankcionuje, neřeší náhradu škody poškozeným subjekty, které tyto praktiky stály miliony korun. Udělená pokuta odčerpá peníze pro autory, protože Intergram nejedná legálně a pokutu ve výši 21 milionů zaplatí kolektivní správce státu, namísto vyplacení autorům.

„Řešením by mohl být právní spor vyvolaný poškozenými ubytovateli. Nicméně, zástupcům z řad hoteliérů se do něj zřejmě nebude chtít. Nemají totiž alternativu ve výběru kolektivního správce a ti přes svůj zákonný monopol mohou jednostranně upravovat podmínky pro jednotlivé subjekty. Autoři jsou tak ve vysoké míře závislí na jejich ochotě k dohodě,“ nastínila Kozlová.

„Revize autorského zákona je jednou z našich priorit. Chceme, aby se autorského právo vrátilo ke svému původnímu smyslu. Totiž ke zlepšení postavení autorů směrem k velkým vydavatelům a stejně tak i veřejnosti. Kolektivní správci musí podléhat přísnějšímu dohledu ze strany Ministerstva kultury, fungovat na zásadách transparentní organizace, a nikoliv pouze jako nikým neřízená a nekontrolovaná v pravém slova smyslu soukromá instituce,“ uzavřela poslankyně Pirátů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Doležal (SPD): Rozbijme nemravný systém exekucí

10:48 Doležal (SPD): Rozbijme nemravný systém exekucí

Zřejmě nejzásadnějším problémem v sociální oblasti jsou v současné době pro české občany exekuce.