Krákora (ČSSD): Více než 7 z 10 dětí se domnívá, že kouření by mělo být na veřejných místech zakázané

08.12.2015 16:47 | Zprávy

Projev na 36. schůzi sněmovny 8. 12. 2015 k Vládnímu návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek:

Krákora (ČSSD): Více než 7 z 10 dětí se domnívá, že kouření by mělo být na veřejných místech zakázané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Krákora a Roman Sklenák

Je nutné říct definici problému, cíl návrhu zákona, dopady návrhu a proč je nutná novelizace zákona č. 379/2005 Sb., který nedostatečně řeší ochranu před tabákovými výrobky.

Definice problémů jsem si rozdělil na tři okruhy. Je to užívání tabáku, konzumace alkoholu a nelegální drogy. Co můžu říci k užívání tabáku? Spotřeba tabáku je pokládána v dnešní době ve vyspělých státech za nejzávaznější příčinu úmrtí a chronických neinfekčních onemocnění, kterou lze prevencí odvrátit. Podle kvalifikovaných odhadů zemře ročně v České republice v důsledku onemocnění spojených s užíváním tabákových výrobků 18 tisíc lidí. Jedná se o celou řadu onemocnění, zejména pak o kardiovaskulární onemocnění, nádory, respirační onemocnění. Podle kvalifikovaných odhadů odborníků kouření způsobuje: devět z deseti případů rakoviny plic, šestkrát častěji rakovinu hlavy a krční oblasti, čtyřikrát častěji rakovinu slinivky břišní, až čtrnáctkrát častěji chronickou obstrukční plicní nemoc - astma bronchiale a až desetkrát častěji kardiovaskulární onemocnění, například infarkt myokardu, centrální mozkové příhody a podobně.

Na zdraví člověka má škodlivý vliv nejen samotná potřeba tabáku, ale i expozice nepřímému tabákovému kouři. Směs kouře se odhaduje obsahuje kolem čtyř tisíc chemických látek, z nichž některé jsou nebezpečné pro zdraví jako například nikotin. V průběhu let 1997 až 2013 nedošlo k výraznějším změnám v prevalenci kouření v populaci České republiky. Podíl kuřáků se v dospělé populaci pohybuje podle informací Státního zdravotního ústavu v Praze v rozmezí 28 až 32 %. Ráno jsem slyšel informaci, že je to 26 až 28 %, ale myslím, že se to blíží kolem 30 %.

Prevalence denního kuřáctví v dospělé populaci vykazuje v posledních deseti letech velmi mírně klesající trend. I z hlediska dělení podle pohlaví je možno posuzovat mírný trend poklesu počtu kouřících mužů i žen, ale je to jenom mírný, týká se to jednotek procent. Tři čtvrtiny současných kuřáků podle zjištění Státního zdravotního ústavu začaly s kouřením do 18 let. V dospělé populaci bylo v České republice v roce 2013, protože jiná statistika zatím dosud nebyla k dispozici, celkem 29,9 % kuřáků, z toho téměř tři čtvrtiny představovali kuřáci, kteří kouří tabákové výrobky denně. Nejvyšší výskyt kuřáctví, a to je alarmující, je podle šetření Státního zdravotního ústavu ve věkové kategorii 15 až 24 let. Tam je největší výskyt. A to je samozřejmě velice špatné.

Výrazně se nemění také podíl osob, které jsou nuceny pobývat v zakouřeném prostředí. V roce 2013 téměř 13 % respondentů, z toho bylo mužů 13,3 %, žen 11,8 %, bylo vystaveno tabákovému kouři ve svých domovech. A vysoký podíl nekuřáků byl též na pracovišti: 20,7 % zaměstnanců kouřilo, mužů to bylo 25,4 % a žen asi 16,6 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Komise se chce zalíbit všem

19:05 Nerudová (STAN): Komise se chce zalíbit všem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu rozpočtu Evropské unie