A je tedy pochopitelné, že se hledají způsoby, jak tento stav změnit. Jednou z možností – vedle budování kabelových sítí - je uvolnit určitá kmitočtová spektra pro mobilní služby. A této problematiky se týká část zákona o elektronických komunikacích, který projednal a schválil Senát.
Jde v něm o to, aby se určitá část kmitočtového spektra, která se dosud používá pro televizní vysílání, byla využita pro rychlé mobilní datové služby, jak vyplývá jednak z mezinárodních dohod, tak také z evropské legislativy. S tím pak souvisí nutnost přechodu na nový spektrálně efektivnější standard televizního vysílání tzv. DVB-T2.
V České republice zemské televizní vysílání přijímá přibližně 60 % domácností a řízený a předvídatelný přechod na spektrálně efektivnější formát televizního vysílání by měl zajistit nejcitlivější cestu pro naše občany, kteří chtějí přijímat volně šiřitelné televizní programy. Diskutovalo se samozřejmě také o tom, jaký finanční dopad na občany může mít přechod na tzv. DVB-T2. Podle mého názoru by neměl být fatální. Určitě se nebude opakovat situace, když se v minulosti přecházelo z analogového na digitální televizní vysílání a ceny set top boxů se pohybovaly v řádech tisíců (byť šlo o jednorázovou investici). Navíc nelze zvýhodnit nějakou finanční kompenzací občany, kteří si budou pořizovat set top box, na úkor jiných, kteří přijímají TV signál přes kabely nebo satelity.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV