A občas slyšíme třeba i následující slova, která zhruba ilustrují, o čem má být řeč:
„Je potřeba veřejnosti říct, jakým směrem se bude strana ubírat. Na tomto sjezdu by se měly změnit i stanovy, je potřeba je trochu‚ provětrat', abychom byli stranou rychlejší, akceschopnější a modernější." Milan Chovanec, 3. listopadu 2017, tisková konference po zasedání předsednictva ČSSD.
Asi se shodneme na tom, že pro změnu Stanov naší strany rozhodně nestačí výše uvedené politické zadání, neboť opravdu žádné jasné světlo do věci nepřináší. V dané věci nám naše stranické elity tedy moc nepomáhají. Ba co hůř, tak trochu si pletou pořadí, v kterém by se mělo dění okolo Stanov případně odehrát. Zastávám názor, že mám-li v úmyslu měnit Stanovy, musím nejprve vést řádnou vnitrostranickou debatu o tom, co má být cílem této změny.
Musíme si položit mnoho otázek a ve společné diskusi na ně hledat odpovědi. Dotkneme se základních kamenů stanov, kterými jsou například programové cíle? Posílíme práva členů strany na úkor orgánů strany? Jak vlastně budou vypadat orgány strany, včetně orgánů statutárních, rozhodčích a revizních? A jaký bude způsob jejich ustavování a vymezení jejich oprávnění? Má být vše jinak? Jak? Mnoho otázek… Teprve až ve chvíli, kdy budeme znát odpovědi, můžeme poměrně snadno a jednoduše hledat odpovídající formulace znění jednotlivých článků Stanov.
Čas rychle plyne. Sjezd se blíží. A tak na to jdeme sice s vervou, ale tak trochu z nesprávné strany. Co se dá dělat? Zpracujme tedy variantní návrhy a Sjezd rozhodne. Jen doufejme, že bude na Sjezdu vytvořen potřebný prostor k seriózní vnitrostranické debatě k předloženým návrhům. Zatím se ale spíš zdá, že tomu tak při jednodenním Sjezdu pravděpodobně nebude.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV