Krnáčová (ANO): Od nového roku bude mít Praha jednotnou datovou platformu

15.08.2017 16:50

Hlavní město Praha udělalo další krok k tomu, aby se zařadilo mezi světová Smart Cities, a to díky jednotné datové platformě, která je stěžejní součástí koncepce Smart Prague. Tento projekt zajistí přenos, ukládání, zpracování, zveřejňování a praktické použití dat pro efektivnější řízení města.

Krnáčová (ANO): Od nového roku bude mít Praha jednotnou datovou platformu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka Adriana Krnáčová
reklama

Datová platforma je jedním z nosných projektů koncepce Smart Prague, protože díky ní bude mít Praha systém, který bude na jednom místě a ve stejném formátu spravovat data z městských částí, příspěvkových organizací a městských společností. Díky ní tak dojde k zpřehlednění a zejména zefektivnění správy hlavního města. V nejbližší době bude probíhat výběrové řízení na dodavatele platformy pro pilotní provoz.

„Smart Cities je především o datech a o tom, jak s nimi dokážeme pracovat. Datová platforma nám je umožní sbírat na jedno místo, efektivně je vyhodnocovat a v konečném důsledku je budeme schopni i lépe využívat,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Datová platforma jedním z nejdůležitějších projektů v rámci koncepce Smart Prague, protože od ní se v podstatě vše odvíjí. Důležité ale je, aby i tento projekt byl maximálně transparentní a bezpečný, a proto opět jdeme cestou pilotního provozu,“ dodává Adriana Krnáčová.

Jedním z cílů datové platformy je otevřenost infrastruktury, která bude poskytovat předem definovaná veřejná data a umožní je volně kombinovat tak, aby město získávalo přínos v ekonomické, strategické a koncepční oblasti. Na základě toho pak hl. m. Praha bude moci ušetřit náklady v různých oblastech provozu města a zvýšit komfort obyvatel. Prostřednictvím platformy bude také možné pracovat i s daty, která dosud měla malé využití kvůli různým technickým nebo právním omezením. Na pilotní provoz naváže robustní datová platforma, která bude využívat nové infrastruktury datového centra hl. m. Prahy. Městská společnost Operátor ICT ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy plánuje spuštění platformy 1. ledna 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Třikrát roušky

18:19 Niedermayer (TOP 09): Třikrát roušky

Komentář na facebookovém profilu k dodržování povinného nošení roušek