Umíme se postarat o naše rodiče a prarodiče?
Stáří. Pokud budeme mít štěstí, dostihne nás všechny. Jedním ze znaků kulturní a slušné společnosti je to, jak se umí postarat o staré lidi, kteří v životě poctivě pracovali, vychovali svoje děti. Mnozí z nich prožili jedno z nejhorších období naší novodobé historie nástupem fašismu ve třicátých letech minulého století. Následně vstup hitlerovského Německa na naše území, vyhlášení války a odtržení „Sudet“ od Československa. Prožili hrůzy druhé světové války a dobu naděje po jejím ukončení. Naději po osvobození, kterou srazila realizace dohody vítězných mocností o dělení světa po válce. V této době žili a pracovali pro dobrý život svůj a svých dětí. Prožívali také dramatické roky 1968 a 1989. Po sametové revoluci byla další naděje, že vše půjde dopředu, pro lepší život lidí a svobodu. Dostavilo se ale zklamání, zejména u těch slušných, skromných a bez ostrých loktů. V tom jim proběhl život a dočkali se důchodu. Většina důchodců však nedosáhne na důchod, který dovoluje slušný život. Ještě to trochu jde, když spolu žijí dva manželé. Když však jeden z partnerů zemře, tak se dostávají vdovy a vdovci do neřešitelných a potupných situací. Stávají se tak jednou z nejvíce chudobou ohroženou skupinou našich občanů. Po ovdovění se dramaticky snižuje jejich příjem a to vedle traumatu ze smrti svého partnera, rostoucích výdajů na bydlení, výdajů spojených se zdravotními problémy a potřebnými léky a službami, způsobuje jejich psychické strádání a mnohdy i další zdravotní komplikace.
Doporučuji proto prosazovat, aby u důchodců, zejména u vdov a vdovců, byl stanoven minimální důchod na úroveň výše minimální mzdy, pokud je jejich přiznaný důchod nižší, než je tato částka. To je i vzhledem ke zvyšování cen základního spotřebního koše důchodců, jako jsou potraviny, náklady na dopravu a bydlení, na léky a potřebné služby minimum, které může zajistit pro tyto občany skromné přežívání. Někdo by mohli namítat, že je možné, aby si požádali o finance ze sociálního fondu. Pro mnohé je to nedůstojné anebo i složité. Pokud by se šlo cestou navržených úprav důchodů, tak by si naši spoluobčané mohli za celoživotní práci ve větším klidu a důstojněji užívat tuto část svého života.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předvolebním slibům Pirátské strany.
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme
- 16:14 Schillerová (ANO): Moc v ČR mají lobbisté bank, zbrojařů a energetických gigantů, ne Fiala
- 14:12 Turoňová (Stačilo!): Na Krétu a Gavdos se valí tisíce migrantů
- 12:17 Senátor Hraba: TOP 09 se asi zdá, že mají zbytečně moc voličů