Kuba (ODS): Musíme rychle a správně testovat, abychom bránili šíření epidemie

28.07.2020 8:31

Komentář na facebookovém profilu k epidemii koronaviru a současnému nastavení pravidel karantény

Kuba (ODS): Musíme rychle a správně testovat, abychom bránili šíření epidemie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kuba

S uvolněním restrikcí dochází nutně k šíření koronaviru společností. V praxi se ukazuje se, že je potřeba revidovat současné nastavení pravidel karantény pro ty, kteří se dostanou do kontaktu s pozitivní osobou, ale infekční nejsou.

Tohle téma totiž začíná být bohužel čím dál více aktuální a správné nastavení pravidel bude mít zásadní dopad nejen na ekonomiku firem, ale i na fungování řady organizací, třeba sportovních klubů. Máme-li boj s koronavirem řešit opravdu rozumně a efektivně, rozhodně stojí za to o tom otevřít debatu.

Karanténa pro ty, kteří byli pouze v kontaktu s pozitivním člověkem, je dnes v ČR nastavena velmi přísně: Po tom, co Vám hygienik oznámí, že jste byl v kontaktu s PCR pozitivní osobou, musíte do karantény. Do pátého dne od kontaktu s pozitivním člověkem jste zavření doma a čeká se, jestli se u Vás namnoží virus, který se pátý den detekuje pomocí PCR testu ze stěru sliznice. Pokud je virus detekován, pak není co řešit. Máte COVID-19 a musíte zůstat minimálně 14 dní doma. Pokud je Váš test negativní, vy v sobě virus nemáte a nemůžete ho logicky ani šířit, tak se nic nemění - stejně musíte zůstat doma celých 14 dní. Paradoxní je, že kdybyste nevěděli o kontaktu s pozitivní osobou a nechali byste si udělat test z jiného důvodu –např. proto, že chcete někam vycestovat – a měli byste negativní výsledek, tak jste pro celý svět zdraví... Divné, že?

Tento systém vede k tomu, že doma v karanténě sedí dlouhé dva týdny čím dál víc zdravých lidí, kteří v sobě virus nemají.

Onemocnění COVID-19 má inkubační dobu 14 dní. Inkubační doba znamená, že pokud máte virus, trvá až 14 dní než se u Vás objeví příznaky nemoci. Neznamená to, že pokud v sobě virus při prvním testu nemáte, že se do 14 dní virus namnoží. Nedává to moc smysl a ani nemáme žádná relevantní data, která by to ukazovala. Pokud by to někdo bral jako možnost, bylo by vhodné podívat se případně na data a zjistit, jaké procento lidí má po 14 dnech v izolaci po prvním negativním testu druhý test pozitivní.

Pro zdravotníky v době krize platil zkrácený algoritmus, který by bylo vhodné zrevidovat a použít i pro asymptomatické lidi v karanténě. Pátý den po kontaktu s pozitivní osobou udělat první PCR test a je-li jeho výsledek negativní a osoba stále nemá klinické příznaky, tak provést osmý den druhý kontrolní PCR test. Opakovaně negativní PCR test u zdravé osoby by byl propustkou do normálního života.

A proč o tom mluvím? Protože se ukazuje, že se s virem musíme naučit žít a karanténa by měla být opravdu efektivní a funkční. Měla by chránit společnost, ale nesmí omezovat zdravé lidi. Měla by být nastavena tak, aby co nejméně zasahovala do provozu firem, škol, sportovních klubů a dalších organizací. Má zabránit šíření nemoci, ale nemá ani o den déle, než je to nutné, doma držet ty, kteří jsou zdraví a virus nepřenášejí. Všichni jsme zažili, jaké dopady má zastavení ekonomiky a je velký rozdíl, jestli musíte zastavit provoz firmy na osm dní nebo dva týdny.

Opakovaně říkám, že tato debata nemá být o polickém útočení, ale musí být vedena racionální odborná diskuze, abychom tuto situaci zvládli co nejlépe. Proto jsem se spojil s panem profesorem Prymulou a dohodli jsme se, že mu tento návrh pošlu k projednání.

Má-li být systém funkční a dlouhodobě udržitelný, musíme rychle a správně testovat, abychom bránili šíření epidemie, ale stejně tak musíme rychle a efektivně vracet lidi do normálního života pokud se prokáže, že infekční nejsou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Jižní Morava si od roku 2027 polepší v rozpočtu o 2,8 miliardy ročně

8:19 Hejtman Grolich: Jižní Morava si od roku 2027 polepší v rozpočtu o 2,8 miliardy ročně

Jihomoravský kraj dostal od ministerstva financí k připomínkování pozměněný návrh, který upravuje fi…