S uvolněním restrikcí dochází nutně k šíření koronaviru společností. V praxi se ukazuje se, že je potřeba revidovat současné nastavení pravidel karantény pro ty, kteří se dostanou do kontaktu s pozitivní osobou, ale infekční nejsou.
Tohle téma totiž začíná být bohužel čím dál více aktuální a správné nastavení pravidel bude mít zásadní dopad nejen na ekonomiku firem, ale i na fungování řady organizací, třeba sportovních klubů. Máme-li boj s koronavirem řešit opravdu rozumně a efektivně, rozhodně stojí za to o tom otevřít debatu.
Karanténa pro ty, kteří byli pouze v kontaktu s pozitivním člověkem, je dnes v ČR nastavena velmi přísně: Po tom, co Vám hygienik oznámí, že jste byl v kontaktu s PCR pozitivní osobou, musíte do karantény. Do pátého dne od kontaktu s pozitivním člověkem jste zavření doma a čeká se, jestli se u Vás namnoží virus, který se pátý den detekuje pomocí PCR testu ze stěru sliznice. Pokud je virus detekován, pak není co řešit. Máte COVID-19 a musíte zůstat minimálně 14 dní doma. Pokud je Váš test negativní, vy v sobě virus nemáte a nemůžete ho logicky ani šířit, tak se nic nemění - stejně musíte zůstat doma celých 14 dní. Paradoxní je, že kdybyste nevěděli o kontaktu s pozitivní osobou a nechali byste si udělat test z jiného důvodu –např. proto, že chcete někam vycestovat – a měli byste negativní výsledek, tak jste pro celý svět zdraví... Divné, že?
Tento systém vede k tomu, že doma v karanténě sedí dlouhé dva týdny čím dál víc zdravých lidí, kteří v sobě virus nemají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV