Kubásek (ANO): Jihomoravský kraj zahájil měření znečištění ovzduší na Brněnsku

24.10.2017 15:55

Jihomoravský kraj realizuje ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem v pořadí již třetí měřící kampaň kvality ovzduší v malých sídlech kraje.

Kubásek (ANO): Jihomoravský kraj zahájil měření znečištění ovzduší na Brněnsku
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Dne 23. října bylo zahájeno měsíční sledování znečištění ovzduší na Brněnsku a to v obcích Ostopovice a Moravany.

O záměru provést v pořadí již třetí měřící kampaň kvality ovzduší ve vybraných obcích Jihomoravského kraje spojené s osvětovou kampaní schválila krajská rada na svém zasedání dne 14. září, která zároveň již schválila výběr dodavatele této veřejné zakázky malého rozsahu – Český hydrometeorologický ústav.

Předmětem plnění veřejné zakázky je provedení měřicí kampaně kvality ovzduší v souhrnné délce    28 dní s cílem zjištění koncentrací environmentálních polutantů v ovzduší ve vybraných lokalitách na území Jihomoravského kraje (okres Brno – venkov - obec Ostopovice a Moravany). Měřenými látkami budou na prachové částice velikosti PM10, PM2,5, polyaromatický uhlovodík benzo[a]pyren a oxidy dusíku. Tyto znečišťující látky, vznikají při spalování tuhých i kapalných paliv a mají významný negativní vliv na životní prostředí (zápach, snížení viditelnosti, poškozování prostředí atd.) a především na kvalitu života a lidské zdraví, tyto látky jsou karcinogenní a jsou příčinou mnoha úmrtí a nemocí (např. zánětů dýchacích cest, rakoviny, srdečních onemocnění atd.).Cílem projektu je objektivně poskytovat veřejnosti aktuální informace o kvalitě ovzduší mimo stávající státní síť imisního monitoringu. "Kvalita ovzduší je veřejným zájmem Jihomoravského kraje, který je i přes prokazatelná zlepšení v uplynulých letech velmi citlivě vnímán veřejností. V průběhu uplynulých let dochází v případě vytápění domácností k přechodu k méně ušlechtilým palivům, což vede k nárůstu emisí znečišťujících látek z vytápění domácností. Ty jsou pak v kombinaci se zhoršenými rozptylovými podmínkami v zimním období skutečnými viníky špatné kvality ovzduší v malých sídlech našeho kraje, jak ukázaly měřící kampaně v uplynulých dvou letech v obcích Chudčice, Prace, Babice u Rosic, Jinačovice a Velké Pavlovice. Věřím, že tato měřící kampaň přispěje k lepší identifikaci skutečných příčin kvality ovzduší tentokrát v obcích Moravany a Ostopovice." uvedl Miroslav Kubásek, radní pro životní prostředí.

Měřicí kampaň je plánována tak, aby reprezentovala zejména topnou sezónu a mohl tak být posouzen vliv lokálních topenišť na kvalitu ovzduší ve vybraných obcích Jihomoravského kraje. Na základě mobilních měření přímo v malých sídlech Jihomoravského kraje, při použití nejnovějších měřicích metod a přístrojové techniky vyhovující požadavkům evropské legislativy, se tak získají unikátní informace. Současně budou provedeny další chemické analýzy odebraných prachových částic a analýzu prachových částic pomocí elektronového mikroskopu.“ doplnil Miroslav Kubásek.

Výsledky tohoto měření budou sloužit také jako podklad pro dotační program na podporu výměny stávajících spalovacích zařízení na pevná paliva v domácnostech kraje (Dotační program na výměnu kotlů "Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji" Operačního programu Životní prostředí).

Jihomoravský kraj bude tato měřící kampaň stát necelých 337 tisíc korun.

(převzato z Profilu)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Nedvědický: Kuchyně v Domově pro seniory Krásné Březno prošla rekonstrukcí

6:34 Primátor Nedvědický: Kuchyně v Domově pro seniory Krásné Březno prošla rekonstrukcí

V nové kuchyni začínají vařit kuchařky klientům a personálu Domova pro seniory v Krásném Březně. Mod…