Kubásek (ANO): Krajský soud dnes rozhodl ve prospěch ZÚR Jihomoravského kraje

20.12.2017 18:13

Již podruhé se některé obce pokoušely zrušit zásady územního rozvoje, tedy základní dokument pro rozvoj a plánování Jihomoravského kraje. Vadily jim jen některé silniční záměry, přesto se dožadovaly zrušení dokumentu jako celku.

Kubásek (ANO): Krajský soud dnes rozhodl ve prospěch ZÚR Jihomoravského kraje
Foto: commons.wikimedia.org/OISV
Popisek: Miroslav Kubásek
reklama

Senát Krajského soudu v Brně dnes (20. prosince 2017) rozhodl o žalobě na zrušení zásad územního rozvoje, který v červenci tohoto roku podalo k tomuto soudu společně více než 40 navrhovatelů, mezi nimiž bylo několik obcí, několik spolků a zástupců veřejnosti a také jeden občan Rakouské republiky. Soud žalobu v celém rozsahu zamítl.

Zprávu o rozhodnutí soudu vedení Jihomoravského kraje velmi přivítalo, už jen proto, že pokud by k tomuto kroku nedošlo, byli by poškozeni nejen obyvatelé Jihomoravského kraje, ale i další, kteří územím projíždí. Mělo by to dopady nejen na dopravu, ale kraj by to poznal i ekonomicky, v Brně by se zabrzdila výstavba nových bytů, navíc na nový územní plán čeká metropole také hodně dlouho. Kraj také oceňuje rychlou práci soudu, protože řízení bylo velmi náročné a velký dík patří také Martinu Malečkovi, náměstkovi hejtmana Jihomoravského kraje a všem odborníkům, kteří se žalobou a její analýzou zabývali.

Za krajský dokument se postavily desetitisíce lidí prostřednictvím obcí, v nichž žijí, žaloba byla podle nich neopodstatněná. Byl by zbrzděn rozvoj Jihomoravského kraje, pro desítky obcí a hlavně pro město Brno by byla znemožněna například realizace protipovodňových opatření. Po podání žaloby se od navrhovatelů odpojila obec Rozdrojovice. Pro Jihomoravský kraj nebyla podaná žaloba překážkou v plnění harmonogramu prací při realizaci na pořizování územní studie. Tento dokument se pak následně stane podkladem pro aktualizaci zásad územního rozvoje kraje.

Písemné odůvodnění rozsudku v této chvíli není k dispozici. Senát by ho měl odůvodnění rozsudku vyhotovit do 30 dnů, ale s ohledem na rozsah samotného přezkoumávaného dokumentu a i podání stran v soudním řízení lze předpokládat, že ani tato lhůta soudu nebude dostačovat pro sepsání podrobného odůvodnění.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zuna (TOP 09): Záchrana nádraží Vyšehrad je pro nás prioritou

16:41 Zuna (TOP 09): Záchrana nádraží Vyšehrad je pro nás prioritou

I v průběhu minulého roku se řešila otázka budoucnosti nádraží Vyšehrad. Městská část navázala na dl…