Kubera (ODS): Vzdal bych se mandátu, ale…

17.02.2014 14:30

Když jsem byl poprvé zvolen senátorem, nevěnoval jsem textu slibu senátora žádnou zvláštní pozornost. Požadavek, abych hlasoval v souladu se svým vědomím, svědomím a v souladu se zájmy všeho lidu mi tehdy nepřipadal nijak kontroverzní.

Kubera (ODS): Vzdal bych se mandátu, ale…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Postupem času se však objevily komplikace. Bylo stále těžší vyhovět všem třem částem slibu. Nejjednodušší to bylo se svědomím. Vědci zatím nepřišli na to, kde sídlí v mozku svědomí, takže ho není možné "napíchnout" operativní technikou. Komplikovanější je to s vědomím. Při čtení některých návrhů zákonů a evropských směrnic je obtížné neupadnout do bezvědomí, natož hlasovat podle nejlepšího vědomí.

Zájmy všeho lidu

Zcela nemožné je splnit požadavek hlasovat v souladu se zájmy všeho lidu. Tento požadavek je modifikací původního textu, kdy bylo povinné hlasovat se zájmy všeho "pracujícího lidu", což bylo poměrně snadné, protože všechen lid byl pracující a výsledky voleb končily samými devítkami. Autoři nového textu vypustili ono slovo "pracujícího", protože tušili, že ne všechen lid bude pracující. Neuvědomili si, že volby už nikdy neskončí samými devítkami, a bude tedy nemožné zjistit zájmy všeho lidu.

Objevil se nový fenomén hlasovat podle veřejného mínění. Ten má ovšem tu podstatnou vadu, že veřejné mínění není často ani veřejné, ani mínění, a co je nejhorší, mění se v čase tak rychle, že ve chvíli hlasování může být právě opačné.

Hlasování podle rozumu

Nakonec jsem si pro sebe upravil slib senátora tak, že hlasuji podle svého vlastního rozumu, a to i tehdy, když si nejsem jistý, jestli je mé hlasování v souladu se zájmy všeho lidu.

Stačí mi, když je moje hlasování v souladu s programem, s kterým jsem šel do voleb. Zjevně tím nedodržuji slib senátora, ale mandátu se přesto nevzdám. Při troše fantazie by to mohlo být vykládáno tak, že to dělám proto, abych si zachoval "trafiku" primátora. Počkám si, jak dopadnou kolegové poslanci-hejtmani, a podle toho se zařídím.

Jaroslav Kubera
předseda senátorského klubu
primátor
předseda místního sdružení
místopředseda oblastního sdružení

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ODS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michal Hašek (ČSSD): Několik oranžových vět

21:01 Michal Hašek (ČSSD): Několik oranžových vět

Namísto letní prázdninové pohody zmítá českou politikou vnitrokoaliční krize, která má podle mého hl…