Kučera (TOP 09): Nečeká nás jednoduché volební období

12.11.2014 7:33

V uplynulém volebním vedly město Louny postupně dvě koalice a dva starostové. Po volbách vznikla koalice ČSSD, ODS a Koalice pro Louny, která se po roce a půl rozpadla. Nebudu teď hodnotit důvody proč tomu taky bylo. Spíš bych se teď zaměřil na koalici, která vznikla v roce 2012 a měla před sebou 2,5 roku vládnutí a správy města. Tedy koalice ODS, TOP 09, Unie pro sport a zdraví a Koalice pro Louny. Řekněme si, co se naší koalici podařilo a na čem bude ještě třeba zapracovat v nastávajícím volebním období.

Kučera (TOP 09): Nečeká nás jednoduché volební období
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo TOP 09

Pokud se podíváme na statistiku 80 největší měst v České republice tak pouze 8 měst nemá ani korunu dluhu. Mezi 8 nezadlužených měst patří Louny a můžeme být právem pyšni, že to je i výsledek končící lounské koalice. Všichni si jistě totiž uvědomujeme, že jsme město spravovali v době hluboké ekonomické krize, největší evropské ekonomické krize za mnoho desetiletí zpět. Museli jsme udělat celou řadu rychlých a hlavně tvrdých opatření ke snížení nákladů, zejména těch provozních v městském úřadu i v příspěvkových organizacích. Že se to povedlo, je vidět z výsledků a je to i díky úsilí vedoucích odborů, ředitelů příspěvkových organizací i samotných zaměstnanců. Jim všem za to patří díky.

Samotný městský úřad prošel v uplynulých 2,5 letech snižováním počtu zaměstnanců a snížením resp. sloučením několika odborů.

Pokud jsem zmiňoval, že Louny patří mezi pouhých 8 nezadlužených měst v celé ČR tak také musím zmínit další zajímavou informaci a to, že Louny jsou 2. nejbezpečnějším městem v Ústeckém kraji. Zde nás ovšem čeká ještě spoustu práce. Louny totiž vydávají na zajištění bezpečnosti a pořádku téměř nejvíce peněz v % k rozpočtu z 80 největších měst v ČR. 6,23%..víc už má v celé ČR jen Litvínov.

I přesto, že jsme, jak jsem zmiňoval, vedli město v hluboké hospodářské krizi, dokázali jsme plnit celou řadu bodů z naší koaliční smlouvy, ve které měla TOP 09 i své programové priority.

Podařilo se získat či obnovit kulturní dům v Lounech, který bude v těchto dnech i otevřen. Chtěl bych připomenout, že téma chybějícího kulturního domu tady rezonovalo velmi silně před čtyřmi lety a bylo velkým tématem předminulých voleb. K financování obnovy kulturního domu se podařilo zajistit také financování z evropských peněz, dotace by měly pokrýt až 85% nákladů. Podařilo se vybudovat nové informační centrum na náměstí v Lounech. Zvýšit popularitu a atraktivitu Loun a našeho regionu je úkolem, na kterém infomační centrum začalo pracovat.

Koalice Sportovců ODS TOP 09 a Koalice pro Louny dále v minulých 2,5 letech prosadila:

- přes pokračující ekonomickou krizi jsme udrželi město bez dluhů, rozumně jsme investovali, konečně i s pomocí evropských dotací ( Zastávka, Zelené náměstí v Zahradním městě)
- zasadili jsme se o transparentní výběrová řízení a elektronické aukce
- na komoditní burze jsme pro město i příspěvkové organizace výhodně nakoupili plyn a elektřinu
- smysluplně jsme investovali do městského majetku (zateplení domova pro seniory, energeticky úsporného osvětlení zimního stadionu, nové sportovní hřiště u ZŠ Školní)
- navýšili jsme finanční podporu kultury a sociální oblasti a plně jsme nahradili výpadek ve financování sportu, (Jen v loňském roce 12 miliónů korun z tzv. zdanění loterií bylo rozděleno nad rámec rozpočtu, z toho 6 miliónů korun pro lounský sport a zhruba po třech miliónech pro kulturu a sociální oblast)
- zřídili jsme městskou organizaci Správa sportovních zařízení, která bude lépe spravovat a udržovat městská sportovní zařízení a čerpat i dotační tituly
- společně se starosty z regionu jsme prosadili obnovení výstavby rychlostní komunikace Praha - Louny - Chomutov
- decentralizace vytápění městských objektů zemním plynem, což přinese značné úspory oproti dodávkám z centrálního vytápění
- začali jsme budovat čistírny odpadních vod pro Brloh a Nečichy

V mém povídání jsem se snažil nejen připomenout práci minulé koalice, ale hlavně říct důvody, které TOP 09 vedou k tomu, že chceme na základech minulé koalice i nadále pokračovat v práci pro město.

Těší mě, že se k podpisu koaliční smlouvy připojili také zástupci hnutí Volba pro Louny, jejichž zastupitele vnímám jako občany Loun, kteří se dlouhodobě věnují práci ve městě, znají potřeby města a jsou připraveni je řešit.

Nečeká nás jednoduché volební období, koaliční smlouvu podepsalo 15 zastupitelů, tedy těsná většina. Věřím, že naší poctivou prací přesvědčíme i zastupitelé stran mimo koalici a postupně získáme i jejich důvěru a podporu.

Michal Kučera, zastupitel

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: TOP 09

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Turismus dostal během období covidu citelné rány, teď ho postavíme na nohy

21:15 Bartoš (Piráti): Turismus dostal během období covidu citelné rány, teď ho postavíme na nohy

Komentář na facebookovém profilu k dotacím do cestovního ruchu