Lachnit (ANO): Netradiční týmy v boji o Mistra České republiky

05.06.2022 9:20

Nezisková organizace Helppes z Prahy 5 ve spolupráci s Klubem speciálního výcviku Českého kynologického svazu uspořádala dne 4. června 2022 již 12. ročník vrcholné soutěže majitelů asistenčních a vodících psů.

Lachnit (ANO): Netradiční týmy v boji o Mistra České republiky
Foto: Praha 5
Popisek: Radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit

Mistrovství České republiky ve výkonu asistenčních a vodících psů. 

Anketa

Je Stepan Bandera hrdina?

1%
97%
hlasovalo: 20834 lidí

Soutěžní klání se tentokrát konalo v areálu Helppes v pražském Motole.

Helppes je první nezisková organizace svého druhu v České republice, která pomáhá osobám se zdravotním postižením na cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti, pomocí speciálně vycvičených psů a která získala akreditaci mezinárodní odborné organizace Assistance Dogs International.

Městská část Praha 5, která již dlouhou dobu podporuje činnost této neziskové organizace, byla zastoupena JUDr. Petrem Lachnitem, členem rady MČ Praha 5, jenž převzal nad touto výjimečnou soutěží záštitu a byl průběhu soutěží osobně přítomen. 

Mistrovství začalo prezentací soutěžících a slavnostním nástupem. Poté už probíhaly vlastní soutěže. První část soutěží byla zaměřena na poslušnost psích pomocníků vodících a asistenčních pejsků - přivolání psa (povel ke mně nebo k noze), polohy psa (sedni, lehni, vstaň před nebo vedle psovoda), aport (lhostejnost psa vůči hozené potravě), ponechání psa na místě (dlouhodobé odložení). Druhá, tzv. speciální část, což je prokázání schopnosti psů asistovat svým majitelům v každodenním životě (otevírání dveří, přinášení předmětů, rozsvěcování a zhasínání, opora při vstávání a mnoho dalších dovedností).  Pro vodící psy byla ve speciální části soutěže připravena trasa, kterou museli psí pomocníci bezpečně provést svého nevidomého majitele.

Absolutní vítězkou - mistryní ČR ve výkonu asistenčních psů pro rok 2022 se stala Věra Janoštíková s flat coated retrievrem Medicine man Černá sluníčka (Zack) a vítězkou soutěže ve výkonu vodících psů pro rok 2022 byla vyhlášena Andrea Řeháková s labradorským retrievrem Asistentem z Neblažovského revíru.

Jako pokaždé, celý den probíhal ve skvělé atmosféře díky organizátorům akce, výjimečným soutěžícím a všem návštěvníkům, kteří se rozhodli podpořit jedinečné mistrovství a naše malé i dospělé spoluobčany s handicapem.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Tohle chování považuji za nefér

12:06 Hejtman Kuba: Tohle chování považuji za nefér

V médiích se objevila zpráva, že společnost Smartwings nebude již létat z regionálních letišť. Považ…