Lachnit: Abstraktní tvorba Romany Kasanové v Galerii Prádelna

04.11.2021 8:36 | Tisková zpráva

„Listopad patří k nejbarevnějšmí měsícům v roce a takřka symbolicky na tento měsíc si Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici připravila výstavu barevně výrazných abstraktních obrazů Romany Kasanové,“ uvedl radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit.

Lachnit: Abstraktní tvorba Romany Kasanové v Galerii Prádelna
Foto: Archiv Petra Lachnita
Popisek: Radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit

Malbě, kresbě, ale i jiné kreativní tvorbě se Romana Kasanová věnuje od dětství. Vážně se jí však začala zabývat až během svého dlouhodobého pobytu v Spojených státech, kde si mohla své samostudium prohloubit v řadě kvalitních workshopů. Zde se také seznámila s abstraktním uměním a nadchla se pro typickou výrazovou volnost a proces, při kterém lze experimentovat. Po návratu do Čech přeměnila bývalý dceřin pokoj na malý ateliér s výhledem na krásné Hlubočepské skály a Pražský Semmering. V něm obvykle tráví značnou část dne se štětci v ruce.

Ve své tvorbě používá převážně akrylové barvy, i když ráda odbočí k akvarelu a jiným médiím, jako je například tuš nebo nepříliš známá texturální enkaustika. Časem by si také chtěla vyzkoušet grafiku - linoryt a strukturální tisk. Tvorbu prezentuje na svých webových stránkách ZDE a profilu na Instagramu.

Její práce jsou expresivní, intuitivní a plné energie, s důrazem na silný kontrast a harmonickou kompozici. Přáním autorky je, aby návštěvníci výstavy přistupovali k jejím pracem bez předsudků, nevnímali obrazy příliš analyticky nebo je neodsoudili jako “čmáranice”. Pokud se nebudou ostýchat, mají příležitost si její abstrakce doslova užít, neboť nabízí pestrou paletu vizuálních vjemů.

Anketa

Myslíte, že prožijeme Vánoce a Nový rok v lockdownu?

66%
24%
hlasovalo: 21962 lidí

Kromě zájmu o umění - výstavy navštěvuje velmi často a členstvím podporuje i některé galerie - se Romana věnuje pěší turistice, józe nebo čtení a denně je k vidění s fenkou Ellie v Prokopském údolí.

“Jsem velmi rád, že kromě aktivit pro seniory i akcí pro ostatní návštěvníky, které nabízí naše komunitní centrum, se plně obnovil i výstavní program. Pestrou nabídku expozicí renomovaných umělců i nadšených amatérů v listopadu doplní výstava výrazné abstraktní tvorby Romany Kasanové, jež žije a tvoří také v Praze 5. Potvrzuje se tím, že Galerie Prádelna představuje nejen zajímavý alternativní výstavní prostor, který nabízí příležitost prohlédnout si výstavu i návštěvníkům, kteří nepatří k aktivní, milovníkům a znalcům současného umění. Listopadová výstava je kromě toho ještě milým potvrzením skutečnosti, že naše městská část je domovem spousty zajímavých a tvůrčích jedinců, k jejichž objevení mj. Galerie Prádelna také přispívá,” zve na výstavu JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Výstava Romany Kasanové v Galerii Prádelna potrvá do 30. listopadu, vernisáž se uskuteční 4. listopadu 2021 od 18 hodin.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hendrych (ANO): Poskytovatelů sociálních služeb bychom si měli vážit

21:03 Hendrych (ANO): Poskytovatelů sociálních služeb bychom si měli vážit

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 12. dubna 2024 k zákonu o sociálních službách