- protože 250 tisíc voličů z krajských voleb se nikam nevypařilo;
- protože mají respektované osobnosti, známe z regionů, krajů, ale nejen tam – mají i tři výrazné poslance a několik známých senátorů;
- protože Starostové mají podporu řady místních partnerských hnutí, která se nejmenují STAN v mnoha krajích – to zpětně ovlivňuje celostátní preference a známost značky Starostové a nezávislí mezi voliči;
- protože samostatná kandidátka konečně představí Starosty jako samostatnou značku, s vlastním programem – a všechno nahoře zmíněné se sečte dohromady.
Nyní podrobněji. Největší silou Starostů a nezávislých, kterou nejsou s to postihnout žádné průzkumy volebních preferencí, jsou lokální partnerská hnutí v regionech. Starostové si spolupráci s nimi vyzkoušeli už v krajských volbách v roce 2016, v nichž získali – pro většinu politických komentátorů překvapivě – 9,9 % hlasů a s nimi celkem 76 krajských mandátů.
Jen pro zajímavost, jak jsou často průzkumy zavádějící: Ve Středočeském kraji předvídaly průzkumy Starostům 3 % (výsledek přes 18 %), v Libereckém kraji 14 % (výsledek přes 32 %). Dnes jsou Starostové součástí 10 ze 14 krajských vlád včetně Prahy a partnerská hnutí mají na tento výsledek určující zásluhu.
Konkrétně, o kom je řeč? Starostové pro Liberecký kraj (SLK) jako samostatné hnutí dali české politice taková jména jako je hejtman Martin Půta či poslanec Jan Farský. Karlovarská občanská iniciativa (KOA) má ve svém středu karlovarského primátora Petra Kulhánka. Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) reprezentuje bývalý ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták, aktuálně místopředseda senátu za klub Starostů a nezávislých.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV