Langr (ZpL): Série debat o šikaně odstartovala na ZŠ Aloisina výšina

08.02.2019 4:33

O projevech a následcích šikany debatovali ve středu 6. února se zástupci žákovského parlamentu ZŠ Aloisina výšina preventistka Městské policie Liberec Daniela Bušková, okrskář Pavel Ošťádal a náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Langr (ZpL): Série debat o šikaně odstartovala na ZŠ Aloisina výšina
Foto: Facebook Ivana Langra
Popisek: Ivan Langr
reklama

Šlo o první z reálných aktivit nedávno představeného projektu Princezna Julie, zaměřeného na prevenci proti šikaně a dětskému násilí na základních školách.

Během hodinové besedy zhlédly děti krátký osvětový film s tématem šikany a pak se aktivně zapojily do diskuze. Zajímalo je, proč šikana vůbec vzniká, co vede děti k tomu, že začnou někoho jiného šikanovat, jak dlouho šikana na školách existuje a ptaly se i na smutný příběh třináctileté Julie, která si v roce 2015 vzala život, přičemž jednou z příčin byla zřejmě šikana. Dvouletý preventivní projekt Princezna Julie nese název právě na počest zesnulé dívky.

Preventistka Městské policie Liberec Daniela Bušková pak dětem připomněla webovou stránku Nenech to být (www.nntb.cz), skrze kterou je možné rychle a anonymně ohlásit ubližování žákovi na jakékoli škole a v jakékoli třídě kdekoli v České republice. „Je potřeba, aby děti myslely na to, že i přes mnohá opatření se může stát, že se systém o šikaně nedozví a pak může záležet na každém jednotlivci, který o šikaně ví, jak se k tomu postaví – jestli si to nechá pro sebe, nebo se rozhodne nějakým způsobem zasáhnout a svému kamarádovi nebo spolužákovi pomoct,“ uvedla Daniela Bušková s tím, že děti se mohou obrátit také na Linku důvěry nebo okrskáře městské policie.

Podle náměstka primátora Ivana Langra se podobná debata uskuteční postupně na všech libereckých základních školách. „Každý měsíc navštívíme jednu školu. Naším cílem je mluvit s dětmi jinak, probudit v nich zájem o téma šikany a pomoci tomu, aby děti o tomto tématu mezi sebou mluvily a nebyly k němu lhostejné. Proto jsme zvolili platformu žákovských parlamentů. Jednak abychom oslovili všechny věkové kategorie žáků základních škol a také aby se šikana stala jedním z diskutovaných témat při zasedáních žákovských parlamentů,“ konstatoval náměstek primátora Ivan Langr.

Sami žáci díky tomu budou moci přispět k obsahu chystané webové stránky www.princeznajulie.cz, což by podle Ivana Langra mělo pomoci tomu, aby je připravovaný web dokázal zaujmout a v případě potřeby nasměrovat k řešení problémů. „Aktuálně už připravujeme obsah webu a samozřejmě se na něm podílí odborníci, ale částečně by se na něm měly podílet samy děti. Tím by měl vzniknout zcela specifický preventivní rozcestník právě pro naši oblast. Chceme, aby si žáci základních škol sami řekli, co by z jejich pohledu na webu nemělo chybět, protože nikdo z nás dospělých už nevidí svět očima dítěte a nedokáže se do dítěte vcítit,“ uvedl Ivan Langr.

V současné době už je v rámci dvouletého projektu Princezna Julie hotová stejnojmenná facebooková stránka a město ve spolupráci s městskou policií odstartovalo sérii debat na základních školách. „Dále máme připravený workshop pro ředitele škol, workshopy pro třídní učitele rizikových šestých tříd a ve školách už se také dotazníkovým šetřením sestavují mapy škol, abychom znali potenciálně riziková místa. A v neposlední řadě probíhají zkoušky unikátního divadelního představení O vílách a Králi draků, inspirovaného mj. i Julčiným osudem, které bude mít premiéru v polovině letošního roku a jehož režii si vzala na starost herečka Divadla F. X. Šaldy Jana Hejret Vojtková,“ doplnil náměstek Langr.

Šikana z pohledu zákona:

Podle preventistky Městské policie Liberec Daniely Buškové je šikana jakékoli chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat nebo zastrašovat jiného člověka, případně skupinu lidí. Zahrnuje jak fyzický útok v podobě bití nebo poškozování věcí druhé osobě, tak i útok slovní v podobě vydírání, nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. „Nebezpečí šikany spočívá především v závažnosti, dlouhodobém působení a s tím souvisejících následcích v oblasti duševního a fyzického zdraví,“ uvedla Daniela Bušková.

Mezi druhy šikany patří fyzická agrese, slovní agrese a zastrašování, krádeže, ničení a manipulace s věcmi nebo násilné a manipulativní příkazy - agresor nutí oběť k různým nepříjemným činnostem a úkolům (např. psát za někoho domácí úkoly, nosit a odevzdávat svačinu či kapesné).

„Z pohledu zákona může šikana naplňovat skutkovou podstatu řady trestných činů, například omezování osobní svobody, krádeže, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, vydírání, loupeže, rasově motivované skutky, znásilnění či pohlavní zneužívání. Děti mladší 15 let nejsou trestně odpovědné, ale soudy pro mládež mohou uložit některá doporučení jako dohled probačního úředníka, zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve střediscích výchovné péče, ochrannou výchovu atd.,“ uzavřela preventistka městské policie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátorka Pfeffer Ferklová: Soutěž Stavby Karlovarského kraje zná vítěze

22:13 Primátorka Pfeffer Ferklová: Soutěž Stavby Karlovarského kraje zná vítěze

20. ročník soutěže Stavby Karlovarského kraje vynesl městu Karlovy Vary stříbro za projekt Náplavky …