Laudát (KAN): Kultura je nezaslouženě braná jako popelka

03.12.2022 22:02 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k národnímu kulturnímu bohatství ČR.

Laudát (KAN): Kultura je nezaslouženě braná jako popelka
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Identita národa je když: když vám někdo řekne, že v České republice je evidováno přes 60 miliónů sbírkových předmětů, z toho 20 miliónů v Národním muzeu, těžko si představíte bohatství národa, které se za těmi čísly skrývá. Tak miniaturní ochutnávka z dočasného depozitáře Náprstkova muzea ve Zbraslavském zámku. Neměl jsem čas fotit, protože jsme tam řešili úpravu prostor pro další stěhování, tentokrát z národopisu. A k naší dočasnosti - blížíme se k zahájení výstavby moderního depozitáře pro Náprstkovo muzeum v pražských Počernicích. Po jeho dokončení bude následovat rekonstrukce historického Náprstkova muzea na Betlémském náměstí. Náprstkovo muzeum je příběhem o našich předcích, kteří se snažili poznat a pochopit svět, a svoje poznání přenášeli na svoje současníky i budoucí.

Kultura je vždycky brána jako popelka, která dostává jen drobty podpory. Přitom to je asi nejdůležitější položka v identitě každého národa. Vytváří pojítko napříč všemi generacemi, je zdrojem klíčové kontinuity lidského pokolení. Znovu připomenu slova Winstona Churchilla v době, kdy velká Británie vedla existenční boj s hitlerovským Německem. Když mu navrhovali zkrátit výdaje na kulturu, protože je zoufale potřebovali na zbraně, otázal se: "A proč teda s Němci budeme bojovat?" Myslím, že tohle je nejlepší výrok k významu kultury.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

omluva

Sám o sobě říkáte, že jste se v životě až na výjimky neomloval. Nepadlo vás, že tohle je důvod, proč vae popularita klesá? A myslíte, že se máte za co omlouvat jako prezident? Pokud ano, za co podle vás?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gajdůšková (ČSSD): Zvyšování hranice odchodu do důchodu je nepřijatelné

22:09 Gajdůšková (ČSSD): Zvyšování hranice odchodu do důchodu je nepřijatelné

Reakce na facebookovém profilu k návrhu zvýšení věku odchodu do důchodu